X

سوالات متداول

سوالات متداول مربوط به خدمات ما

سوالات متداول مربوط به خدمات ما

سوالات متداول بورس اوراق بهادار

این افراد می‌توانند از طریق تماس با شماره 1569 داخلی 1 از کارگزار ناظر خود در سهام عدالت مطلع شوند. به زودی امکان تغییر کارگزار ناظر فراهم خواهد شد.

در ابتدا پرتفوی خودتان را به کارگزاری بورس بیمه ایران منتقل می‌کنید، سپس بعد از تماس با کارگزاری، برای دریافت اعتبار، ریسک پرتفوی شما بررسی می‌شود و براساس آن، درصد اعتبار تخصیص یافته به شما مشخص می‌شود. در نهایت باید برای امضای قراداد اعتباری و ارائه چک به مبلغ 1.5 برابر مبلغ اعتبار شما به کارگزاری مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 0218948 تماس بگیرید.

 برای همه افرادی که دارای سهام عدالت هستند، کد بورسی صادر شده است. افرادی که از قبل کد بورسی فعال دارند، می‌توانند از طریق سامانه‌های سهام عدالت کارگزاری‌ها دارایی‌های خود را مشاهده کرده و در صورت تمایل به فروش رسانند. افرادی که قبلا کد بورسی نداشته‌اند و روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند برای اطلاع از دارایی خود به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به نشانی www.sahamedalat.ir مراجعه کنند. روش‌های فروش سهام عدالت به قرار زیر است:

  • ثبت درخواست فروش با مراجعه به سامانه‌های فروش سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری که فهرست آن در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس seo.ir موجود است.
  • مراجعه حضوری به شعب بانک.
  • ثبت درخواست فروش از طریق مراجعه به وب‌سایت بانک.

نکته: لازم است افراد به شکل حضوری یا غیرحضوری به شعب همان بانکی مراجعه کنند تا شماره شبای آنها در سامانه سهام عدالت ثبت شود.

این اشخاص باید به نشانی اینترنتیwww.sahamedalat.ir  مراجعه کنند و شماره شبای خود را تغییر دهند و سپس منتظر تائیدیه از سوی بانک مرکزی بمانند.

تا کنون بیش از 60 هزار میلیارد تومان از فروش سهام عدالت تسویه شده است. علت عدم دریافت وجه به احتمال قوی تایید نشدن شماره موبایل یا شباست. سهامداران می‌توانند با تماس با شماره 1569 و گرفتن کد 1 از کارگزار ناظر خود مطلع شوند و در جریان فرایند فروش قرار بگیرند. بعضا علت واریز نشدن یا واریز مرحله‌ای وجوه، به دلیل بسته بودن نماد به دلایلی مانند برگزاری مجامع یا وجود تقاضاهای فروش زیاد و کمبود خریدار است که اصطلاحا در بورس به صف فروش معروف است. با این اوصاف کارگزاران برای صیانت از دارایی سهامداران، سفارش‌های فروش را در زمان‌های مقدور و مناسب ارائه می‌دهند که بعضا زمان‌بر است.

این موضوع به عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اشخاصی که شیوه مستقیم را انتخاب کرده‌اند، بستگی دارد. با این حال، پیشنهاد می‌شود کسانی که اطلاعات کافی درباره فعالیت در بورس ندارند و فرصت یا علاقه به یادگیری آن را نیز ندارند، روش غیرمستقیم را انتخاب کنند.

کد بورسی صادر شده برای سهام عدالت غیرفعال است. بدین معنا که فروش سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری از طریق همین کد و بدون فعالسازی مقدور است اما چنانچه دارندگان سهام عدالت مایل به خرید و فروش سایر سهم‌های موجود در بورس و فرابورس باشند، لازم است برای فعالسازی کد بورسی خود به سامانه سجام به نشانیsejam.ir  مراجعه کنند.

بله. با مراجعه به سامانه سجام به نشانی sejam.ir و پس از تکمیل اطلاعات، می‌توان در همان سامانه از طریق گزینه «احراز هویت الکترونیکی» بدون مراجعه فیزیکی همه اقدامات لازم را انجام داد. البته برای فروش سهام عدالت نیازی به تکمیل اطلاعات در سامانه سجام نیست. فعالسازی کد بورسی، مراجعه به سجام و احراز هویت در صورتی لازم است که افراد مایل به خرید و فروش سایر سهمهای موجود در بورس و فرابورس باشند.

اگر آزادسازی سهام عدالت به روش غیرمستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت فرد از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و فرد نمی‌تواند سهم‌های موجود در بسته سهام عدالت را به طور مستقیم و موردی بفروشد. در این روش سود یا زیان احتمالی به سهامدار بر اساس عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.

اگر آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به شکل مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به فردی که این شیوه را برگزیده منتقل میشود:

  • به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام 36 شرکت بورسی به فرد تخصیص خواهد یافت. بعلاوه این افراد به ازای سهام شرکت‌هایی که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند داشت.
  • در این حالت مسئولیت مدیریت سهام اختصاص‌یافته از قبیل نگهداری یا فروش به عهده سهامدار است. البته در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن براساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط شورای عالی بورس انجام خواهد شد.
  • مطابق قانون تجارت این سهامدار از مزایای سهام تخصیص‌یافته از جمله سود توزیعی بهره‌مند خواهد شد.

این مهلت تا ساعت 24 روز پنجشنبه 29/03/1399 به پایان رسیده است و در حال حاضر برنامه‌ای برای تمدید آن وجود ندارد.

صفحه 1 از 7ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  بعدی   انتها