X

سوالات متداول

سوالات متداول آتی کالا

سوالات متداول آتی کالا

اگر پرسش بی‌پاسخی درباره‌ی موضوعاتی که در این صفحه مشاهده می‌فرمایید، در ذهن دارید، می‌توانید روی موضوع مورد نظر کلیک کنید تا متداول‌ترین پرسش‌های مطرح شده را به همراه پاسخ‌های آن‌ها مشاهده کنید. ممکن است پرسش شما نیز مشابه یکی از این پرسش‌‌های متداول باشد.

ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی، ابزاری هستند که قیمت و ارزش آنها از یک دارایی که اصطلاحا به آن «دارایی پایه» می‌گویند، مشتق می‌شود. معمولا در بورس‌های کالایی دنيا، داراييی‌های مختلفي از جمله محصولات کشاورزی، انواع فلزات، انواع فراورده‌های نفتی و ساير محصولات به عنوان دارايی پايه قراردادهای آتی مطرح می‌شوند.

در حال حاضر سه کالای زعفران، زیره سبز و پسته فندقی در آتی کالا معامله می‌شود

 • نقره: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • پسته فندقی: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زیره سبز: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زعفران: هر قرارداد برابر با 100 گرم

نکته: در حال حاضر بیشترین حجم مربوط به قراردادهای آتی زعفران نگین است.

دامنه نوسان: 0.5 درصد روزانه

کارمزد خرید و فروش: ۳۰۰ تومان برای خرید و ۳۰۰ تومان برای فروش روی هر قرارداد

زمان معاملات: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا ۱5 و پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱5

حداقل وجه تضمین: 70 درصد وجه تضمین اولیه

وجه تضمین اولیه: مقدار پولی است که معامله‌گر باید در حساب خود نزد کارگزار داشته باشد تا بتواند موقعیت خرید یا فروش اتخاذ کند.

پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن حداقل نمودن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده بفروشد. به این شکل، نوسانات بازار تاثیری بر قیمت دارایی خریداری شده نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این دارایی را در زمان آینده با قیمتی مشخص به فروش خواهد رساند.  فرض کنید کشاورزی قصد دارد برای سال آینده 80 کیلوگرم زعفران تولید کند. برای فروش محصول در زمان برداشت دو حالت وجود دارد؛ حالت اول اینکه کشاورز زعفران خود را پرورش داده و در زمان برداشت به هر قیمتی که محصول را از او خریدند به فروش برساند یا می‌تواند به قیمتی که در حال حاضر در نظر دارد، محصول خود را در آینده بفروشد. حالت دوم این امکان را به کشاورز می‌دهد تا قیمت فروش محصول خود را از حالا برای آینده تعیین کند. در نتیجه کشاورز می‌تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران محصول خود را به قیمتی که می‌خواهد در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

 • مراجعه به کارگزاری با شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • دریافت نامه معرفی به بانک از کارگزاری و مراجعه به بانک برای افتتاح حساب در اختیار بورس
 • اعلام شماره حساب در اختیار بورس به کارگزاری
 • بعد از طی مراحل فوق تا سه روزی کاری بعد، کد معاملات آتی کالا صادر خواهد شد
 • شماره تماس واحد آتی کالا کارگزاری بورس بیمه ایران : 0218948 داخلی: 119_237

 

بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش ‌از حد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند. هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

مشتریان حقیقی:‌ مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۱۰۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش دریافت کنند.

مشتری حقوقی: مجازند در هر نماد معاملاتی ۱۰۰۰ موقعیت  دریافت کنند. این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار افزایش پیدا کند.

 1. پوشش دادن ریسک

بدون نگرانی از کاهش یا افزایش قیمت در بازار آتی کالا سرمایه‌گذاری کنید. پوشش ریسک به معنی حداقل کردن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات قیمت است.

 1. کارمزد کم  معاملات و معافیت مالیاتی

کارمزد معاملات قراردادهای آتی بسیار کمتر از معاملات سهام است. این ویژگی برای افرادی که صرفاً قصد سرمایه‌گذاری در بازار آتی کالا را دارند بسیار برجسته است.

 1. دارای اهرم مالی ( اعتبار رایگان)

با توجه به مکانیزم اخذ وجه تضمین در ابتدای ورود به قرارداد آتی که تنها درصدی از ارزش معامله است، می‌توانید بدون داشتن مبلغی به اندازه ارزش کالای مورد نظر، آن را معامله کنید و از بازدهی آن بهره‌مند شوید.

 1. امکان کسب سود حتی در بازار نزولی

چه قیمت‌ها افزایش یابند و چه کاهش، با پیش‌بینی صحیح می‌توانید در این بازار سود کسب کنید. در واقع برخلاف معاملات سهام که تنها از افزایش قیمت آن می‌توانید سود کسب کنید، در بازار آتی کالا اگر پیش‌بینی کاهش قیمت یک کالا را در آینده دارید، می‌توانید با ورود به موقعیت فروش سود کسب کنید

 1. استفاده از نوسانات قیمتی روزان

با توجه به اینکه کالاهای معامله شده در اتی به نرخ دلار واکنش نشان می دهند. در صورت نوسانات نرخ دلار امکان بهره بردن از نوسانات اتی کالا بسیار مناسب می باشد.

در بازار آتی‌کالا  کالاهای کشاورزی و کالاهای سرمایه گذاری از قبیل نقره معامله می‌شود در حال حاضر 4 کالا در قراردادهای آتی‌کالا معامله می‌شوند

 1.  زیره
 2.  پسته
 3.  زعفران
 4.  نقره

درواقع سه کالای کشاورزی و یک کالای سرمایه‌گذاری و اما در قراردادهای آتی‌سهام و اختیار معامله صرفا این قراردادها برروی سهم‌های بزرگ راه‌اندازی شده‌اند و در حال حاضر 23 نوع قراردادهای اختیار معامله وجود دارد لازم به ذکر است که لینک ورود برای دسترسی معاملات آتی کالا و آتی سهام متفاوت می باشد.

برای باز کردن حساب نیاز هست برای هر یک از این بازارها حساب جداگانه‌ای باز شود.