صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی

بازارگردانی، فعالیتی است که با هدف کاهش دامنه نوسانات قیمت اوراق بهادار و تامین نقدشوندگی آن توسط کارگزار انجام می‌شود. شرکت‌های کارگزاری ریسک داشتن تعداد مشخصی سهام یا اوراق بهادار را به منظور تسهیل معاملات آن اوراق بر عهده می‌گیرند. صندوق‌های بازارگردانی برای دور کردن بازار سرمایه از نوسانات شدید به وجود آمده‌اند تا سهام را متعادل نگه‌ دارند و مانع از ایجاد صف خرید و فروش شوند و در عین حال ارزش سهام را به ارزش ذاتی آن نزدیک کنند.
صندوق‌های بازارگردانی که یکی از ابزارهای نوین مالی محسوب می‌شوند، با هدف دور کردن بازار سرمایه از نوسانات شدید به وجود آمده‌اند تا سهم را متعادل نگه‌ دارند و مانع از ایجاد صف خرید و فروش شوند.
انجام فرآیند بازارگردانی به صورت بهینه می‌تواند از طریق افزایش حجم معاملات و افزایش سهام شناور آزاد شرکت، موجبات جلوگیری از تنزل نماد شرکت به تابلوی معاملاتی سطح پایین‌تر و نیز کمک به ارتقاء به تابلوی سطح بالاتر را فراهم آورد که صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی نقشی کلیدی در تسهیل این فرآیند ایفا می‌نمایند.

 

 

صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی یکم آسال

موضوع فعالیت صندوق بازارگردانی اوراق بهادار مشخص بر طبق امیدنامه، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار پذیرفته‌ شده در بورس تهران/فرابورس ایران، اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی‌های سپرده بانکی در راستای انجام فعالیت بازارگردانی است. هدف صندوق افزایش نقدشوندگی، تنظیم عرضه و تقاضا و تجدید دامنه نوسان قیمت سهام و حق تقدم سهام موضوع بندهای 2-2-1 و 2-2-2 امیدنامه و کسب منفعت از این محل است.
صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی یکم آسال با مدیریت شرکت سبد گردان آسال و عاملیت کارگزاری بورس بیمه ایران با سرمایه 50 میلیارد ریال در حال دریافت مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد و بزودی بازارگردانی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه را بر عهده خواهد گرفت.