کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۱۹ آذر ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

 
هفته‌ گذشته تحت تاثیر عوامل متناقض تاثیرگذار بر عرضه و تقاضا هفته‌ای ژانوسی برای کامودیتی‌ها رقم خورد از یکسو رشد قیمت در سنگ‌آهن، بیلت، روی و گاز را شاهد بودیم و از سویی دیگر کاهش شدید قیمت نفت را تجربه کردیم.
اعلام بیشتر از انتظار شاخص بهای تولیدکننده ماه نوامبر آمریکا و افزایشی بودن شاخص PMI اعلام شده در هفته قبل نشان داد اقتصاد آمریکا همچنان قوی عمل می‌کند لذا انتظارات منفی درخصوص احتمال افزایش بیش از 0.5 درصد بهره در جلسه هفته آتی فدرال رزرو شکل گرفت. در حالی بازارها انتظار کاهش قیمت‌ها در ماه نوامبر را داشتند بازار رفتار متفاوتی نشان داد و در کنار تقویت نسبی تقاضا، افزایش قیمت‌‌ها در آمریکا رقم خورد. 
در کشور چین همانطور که در هفته‌های قبل بیان کردیم آمار مبتلایان به کووید-19 رشد بی‌سابقه‌ای داشته است اما در هفته گذشته نمودار تعداد مبتلایان در یک روز روند نزولی در پیش گرفت این در حالی بود که دولت چین بسیاری از محدودیت‌های اصلی را لغو کرد. به نظر می‌رسد اوج گیری کرونا در این کشور اثر خود را بر کاهش رشد اقتصادی در ماه‌های پیشرو خواهد گذاشت. در طی هفته گذشته شاخص PMI بخش غیر تولیدی چین اعلام شد که از مقدار 48.7 ماه قبل به 46.7 کاهش یافت.   
 

ضمن اینکه افزایش بهای تولید در کنار کاهش قیمت‌های فروش محصولات شرایط دشواری را برای تولیدکنندگان چینی به وجود آورده است، اما رفع محدودیت‌ها می‌تواند در میان‌مدت با تسهیل حمل و نقل و افزایش فعالیت‌های اقتصادی موجب بهبود بازارها شود. 

 

فلزات رنگین 

در فلزات رنگین، دو کالای روی و مس رشد قیمت‌ها را تجربه کردند و اما روند آلومینیوم و سرب نیز نزولی بود. تولیدکنندگان اروپایی فلز روی، تولیدات خود را کاهش داده‌اند. در همین راستا کارخانه Nyrstar اعلام کرده است عملیات تعمیر و نگهداری را در سایت Auby آغاز کرده است و این بخش تولید روی را در فصل زمستان از سر نخواهد گرفت؛ همچنین کاهش ذخایر این فلز در بورس لندن و شانگهای محرک قیمت‌ها در هفته گذشته شد. قیمت روی در هفته گذشته با بیش از 4% رشد در سطح 3,234 دلاری به ازای هر تن قرار گرفت. فلز مس نیز به دلایل مشابه و همچنین به دلیل تقاضا مناسب در میانه هفته تا محدوده 8,613 دلار رشد کرد اما در پایان هفته به تعادل رسید. درخصوص قیمت مس، گلدمن ساکس پیش‌بینی قیمت 11 هزار دلاری را برای این فلز در نیمه دوم 2023 ارائه کرده که کمی عجیب است. 

اما سرب و آلومینیوم که در هفته‌های قبل رشد قیمت داشتند، در این هفته با اقبال کم خریداران مواجه و افت نسبی را تجربه کردند. باید توجه کرد علی‌رغم شکل‌گیری خوش‌بینی‌ها درخصوص رشد اقتصادی چین پس از رفع محدودیت‌های کرونایی، داده‌های اقتصادی این کشور همچنان نزولی بوده و سرمایه‌گذاران با تردید مواجه هستند. 

 

سنگ‌آهن و فولاد 

هفته گذشته نیز با پیشتازی سنگ‌آهن و بیلت همراه بود. هر دو کالا طی روزهای اخیر رشد به ترتیب 6 و 4 درصدی را ثبت کردند. تقاضای فولاد ارتباط قوی با کاهش محدودیت‌های کرونایی در کشور چین دارد؛ ضمن اینکه این عامل، خوش‌بینی‌هایی را پیرامون سنگ‌آهن و فولاد به وجود آورده است، آنچه قیمت فولاد را برای هفته گذشته تقویت کرد، افزایش ارزش یوآن چین در مقابل دلار بود که در نسبت‎هایی بهتر از 7 به 1 قرار گرفت.

 این عامل صرفه واردات سنگ‌آهن و پر کردن انبارها را در قیمت‌های فعلی بالا برده است. سرمایه‌گذاران امیدوار به بهبود بخش مسکن چین در سال 2023 اقدام به خرید فولاد و انبار کردن آن می‌کنند. از جنبه‌ای دیگر بهای تمام شده تولید فولاد بالا رفته است و برای بسیاری از تولیدکنندگان در ماه‌های اخیر تولید صرفه کافی را نداشت که منجر به کاهش سطح تولیدات و حمایت از قیمت‌ها شد.

 

نفت 

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت سقوط بیش از 10 درصدی را تجربه کرد و در محدوده 77 دلار متوقف شد. تعیین سقف قیمت 60 دلاری برای نفت روسیه توسط گروه جی 7 عامل افزایش فشار عرضه‌ها بود. گروه جی 7 از 14 آذر ماه سقف قیمت 60 دلار را بر نفت روسیه اعمال کرد. این گروه 3 هدف عرضه مطمئن نفت خام و فرآورده‌های نفتی از طریق دریا به بازارهای جهانی، کاهش فشار صعودی قیمت انرژی و کاهش درآمد روسیه جهت جلوگیری از تامین مالی جنگ اوکراین را دنبال می‌کند.
به نظر می‌رسد تا به امروز موفق به تحقق اهداف خود شده و در بازار عرضه‌ها افزایش یافته است. قبلا روسیه هشدار داده بود که به کشورهایی که این طرح را اجرا کنند نفت نخواهد فروخت، همچنین پوتین نیز هشدار داد که اگر مصرف‌کنندگان قیمت نفت را تعیین کنند، صنعت نفت شکست خواهد خورد و روسیه درخصوص کاهش تولید نفت و عدم فروش به کشورهایی که سقف قیمتی را اعمال می‌کنند، تصمیم‌گیری خواهد کرد. 
در هفته گذشته همچنین اعلام بیشتر از انتظار شاخص بهای تولیدکننده ماه نوامبر آمریکا و پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی چین در ماه‌های آتی فشار بر قیمت نفت را افزایش داد. اما دلایل مهمی نیز برای حمایت از قیمت‌ها وجود دارد؛ ذخایر استراتژیک نفت آمریکا به سطح 387 میلیون بشکه کاهش یافته است، دولت چین بسیاری از محدودیت‌های کرونایی را لغو کرده است که به بهبود اقتصادی این کشور و تاثیر کوتاه‌مدت افزایش تقاضا برای پر کردن انبارها کمک خواهد کرد، همچنین بازار انتظار دارد روسیه و اوپک پلاس در هفته‌های آتی با کاهش تولید خود به افت قیمت نفت پاسخ دهند و از قیمت حمایت کنند. 
 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.