کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۲۶ آذر ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

بازارهای جهانی هفته‌‌ای متعادل اما با فشار نسبی عرضه‌ را پشت سر گذاشت. با این حال بهبود و ثبات در نرخ نفت برنت و قیمت جهانی سنگ‌آهن و فولاد را شاهد بودیم. در اواسط هفته گذشته شاخص بهای مصرف‌کننده ماه نوامبر آمریکا منتشر شد. این شاخص در حالی که در سال گذشته در محدوده 7.7 درصد قرار داشت، برای ماه نوامبر در محدوده 7.1 درصد قرار گرفت که 0.2 واحد درصد کمتر از انتظارات گزارش شد. کاهش قیمت‌ها سرمایه‌گذاران را امیدوار کرد که افزایش نرخ بهره کمتر از نرخ اعلام قبلی فدرال رزرو صورت پذیرد و این انتظار موجب تقویت بازارها در اواسط هفته شد اما با برگزاری جلسه فدرال رزرو و اعلام افزایش 0.5 واحد درصدی، نرخ بهره را به 4.5 درصد رساند هرچند شیب افزایش نرخ کمتر شد اما  ترس از پیش رفتن به سمت رکود فشار فروش را افزایش داد. پاول رئیس فدرال رزرو اعلام کرد همچنان شواهد کمی برای کاهش تورم وجود دارد و به رشد متوالی نرخ بهره نیاز است. 
بانک مرکزی اروپا در جلسه روز پنجشبه خود نرخ بهره را با 0.5 واحد درصد افزایش به 2.5% رساند. به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا رویکردی مشابه آمریکا در پیش گرفته و احتمالا افزایش نرخ‌های متوالی در پیش باشد با این اوصاف پیش بردن اقتصاد اروپا به سمت رکود دور از ذهن نیست. 

در چین محدودیت‌های کووید یکی پس از دیگری برداشته می‌شود؛ در این راستا چین برنامه رسمی ردیابی تردد خود، کارت سفر که برای کمک به محدود کردن شیوع ویروس کرونا استفاده می‌شد را از روز 22 آذر حذف و کانال‌ها و وبسایت‌های مرتبط با آن را آفلاین کرد.

 همچنین معاون نخست وزیر چین اعلام کرد بایستی تمرکز خود را به جای پیشگیری بر روی درمان قرار دهیم. به نظر می‌رسد صفر ماندن تعداد مرگ و میر بر اثر کرونا مقامات چین را به درک متفاوتی از سویه جدید کرونا رسانده است. در حالی که آمار ساخت مسکن جدید در پایین‌ترین سطح 13 سال گذشته خود منتشر شد؛ شی جین پینگ طی سخنرانی خود اعلام کرد چین تقاضای داخلی را گسترش خواهد داد و بهبود مصرف را در اولویت قرار می‌دهد. در نمودار زیر موارد جدید ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در یک هفته آمده است. 

سنگ‌آهن و فولاد 

هفته گذشته قیمت جهانی سنگ‌آهن و بیلت در سطوح 110 و 523 دلاری حفظ شد. کاهش شاخص دلار و بالا ماندن حاشیه سود واردات سنگ‌آهن برای سرمایه‌گذاران چینی از قیمت‌ها حمایت کرد. در کنار این عامل، تصویب حمایت‌های مالی از توسعه‌دهندگان بخش مسکن این خوش‌بینی را درخصوص آینده بخش مسکن چین افزایش داد. مصرف سوخت و بهای تمام شده بالای تولید فولاد نیز دائما طرف عرضه را با اخلال مواجه می‌کند. 
ضمن اینکه بسیاری از صنایع مرتبط به دلیل فرا رسیدن فصل سرما تعطیل خواهند شد و این رویداد در کوتاه‌مدت منجر به حمایت از قیمت‌ها خواهد شد. وبسایت‌های هواشناسی اتحادیه اروپا برای هفته پیش رو طوفان و بوران شدید را پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالا ذخایر CNG را تحت فشار قرار خواهد داد و منجر به تعطیلی موقت صنایع پر مصرف خواهد شد. 

نفت 

قیمت نفت برنت دریای‌شمال در هفته گذشته در گام نخست برگشت تا سطح 82 دلار را ثبت کرد اما پس از جلسه بانک‌های مرکزی و افزایش نرخ‌های بهره بخشی از رشد خود را از دست داد و در محدوده 79 دلار به کار خود خاتمه داد. گزارش‌ها از افزایش تلفات در بزرگترین واردکننده نفت جهان و شیوع ویروس کرونا در چین ممکن است دوباره از کنترل خارج شود. اکونومیست گفت: «اگر کووید آزادانه گسترش یابد و بسیاری از مردم نتوانند مراقبت شوند، تخمین می‌زنیم که در ماه‌های آینده 1.5 میلیون چینی بر اثر این ویروس جان خود را از دست بدهند.» روز جمعه، اخباری مبنی بر اینکه دولت بایدن از فوریه با خرید اولیه 3 میلیون بشکه، پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی ایالات متحده یا SPR را آغاز خواهد کرد، حمایت اندکی از بازار نفت داشت. دولت آمریکا در طول سال گذشته حدود 200 میلیون بشکه نفت از SPR را کاهش داده است و ذخایر را به پایین‌ترین حد در 38 سال اخیر رسانده است، زیرا تلاش می‌کند کسری عرضه جهانی نفت ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین و در نتیجه تحریم‌های مسکو را پر کند. بر اساس گزارش انجمن خودرو آمریکا، تا روز جمعه، برنت زیر 75 دلار در هر بشکه معامله می‌شد، در حالی که بنزین در پمپ‌های ایالات متحده به طور متوسط 3.18 دلار در هر گالن بود - اگرچه برخی از مناطق نزدیک پالایشگاه‌ها بخاطر هزینه حمل پایین، بنزین زیر 3 دلار در هر گالن داشتند. 

خبر پر کردن مجدد SPR، که گاوهای نفتی پیش‌بینی می‌کردند قیمت‌های نفت را دوباره افزایش دهد، در بحبوحه لحن جنگ‌طلبانه فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان منتشر شد که اشتهای ریسک را در سراسر بازارها کاهش داد. مواضع بانک‌های مرکزی جهانی این نگرانی را برانگیخت که رکود ممکن است برای اقتصاد ایالات متحده اجتناب‌ناپذیر باشد و رکودی که در حال حاضر در اروپا اتفاق می‌افتد را تسریع بخشد. جان کیلداف، یکی از شرکای صندوق تامین انرژی نیویورک Again Capital، با اشاره به دو تصمیم متقابل مربوط به SPR گفت: «اگر از من بپرسید، این یک پوشش هوشمند است. دولت به جای اعلام یک خرید هنگفت که کل 180 میلیون بشکه کاهش یافته در 6 ماه گذشته را تامین می کند، تصمیم گرفت فقط با خرید 3 میلیون بشکه شروع کند. تاثیر مثبت بر بازار حداقل خواهد بود، همانطور که مصرف‌کنندگان آمریکایی می‌خواستند.

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.