کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۱۰ دی ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

 هفته‌ای که گذشت بازارهای کامودیتی تحت تاثیر نزدیکی به تعطیلات سال جدید میلادی و نبود اخبار تاثیرگذار نوسانات کمی را تجربه کردند. هفته گذشته نوسانات منفی شاخص دلار ادامه داشت یکی از دلایلی که منجر به کاهش شاخص دلار در این روزها شده است، تاثیر پذیری از کاهش فعالیت‎های اقتصادی آمریکا متاثر از تعطیلات سال جدید میلادی است. تحلیلگران رشد اقتصادی اندکی را برای آمریکا در فصل اول 2023 قائل هستند. به نظر می‌رسد فدرال رزرو حداقل تا سطح 5.5 درصد نرخ بهره را برای سال 2023 افزایش دهد؛ در حالی که هنوز تورم واکنش کاهشی مطلوبی به این سیاست‌ها نشان نداده است. اگر فدرال رزرو موفق به نتیجه گرفتن از سیاست‌های انقباضی خود نشود، رشد اقتصادی در  سال 2023 قربانی حتمی سیاست‌های تهاجمی خواهد بود. 
اما سری هم به چین بزنیم. در این کشور کاهش شدید محدودیت‌های کرونایی در حوزه حمل و نقل، سبب صادرات کرونا به دیگر کشورها شده است! بسیاری معتقدند روند فعلی بهبود وضعیت اقتصادی را در کوتاه‌مدت مشکل خواهد کرد ضمن اینکه وضعیت پر ازدحام بیمارستان‌ها در چین شرایط متفاوتی را از کاهشی بودن آمار‌های دولتی مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد. با توجه به تعطیلات آغاز سال جدید میلادی برای هفته آینده نیز نمی‌توان انتظار خاصی از بازار کامودیتی‌ داشت و نوسانات محدود خواهد بود؛ ضمن اینکه شرایط اقتصادی چین نیز به گونه‌ای نیست که در کوتاه‌مدت شاهد تاثیر سیاست‌های دولت چین بر اقتصاد باشیم. 

سنگ‌آهن و فولاد 

هفته گذشته قیمت سنگ‌آهن و فولاد تحت تاثیر تسهیل بسیاری از محدودیت‌های کووید در چین و افت شاخص دلار و تقویت مارجین واردکنندگان سنگ‌آهن در چین رشد کرد. نرخ سنگ آهن عیار 62 درصد چین در محدوده 115 دلار و نرخ فولاد ایران نیز با 1.5 درصد رشد در محدوده 520 دلار قرار گرفت. بازار فولاد ایران در این روزها بیشتر از اینکه تحت تاثیر مثبت و منفی‌های بازارهای جهانی قرار گیرد، متاثر از افزایش نرخ دلار و قطعی گاز تولیدکنندگان آهن اسفنجی در داخل قرار دارد
 این دو عامل رقابت در بورس کالا را بر سر محصولات فولادی افزایش داده است و نرخ‌ها عملا 20 الی 25 درصد از فصل گذشته خود بهبود داشته‌اند. به نظر می‌رسد رونق فعلی بازار فولاد در روزهای آینده به شدت از نوسانات نرخ ارز و سیاست‌های ارزی کشور تاثیر پذیرد. برای سال 2023 نرخ‌های جهانی سنگ‌آهن و فولاد بیش از هر چیز تحت تاثیر بهبود وضعیت مسکن و رشد اقتصادی چین خواهد بود. 

گاز

نرخ جهانی گاز در هفته گذشته سقوط شدیدی را تجربه کرد و با 20% کاهش در محدوده 4 دلار در هر بی تی یو قرار گرفت. نرخ گاز هلند با کاهش شدید به 76 یورو در هر مگاوات ساعت رسید و در دیگر کشورهای اروپایی نیز کاهش قیمت‌ها را داشتیم. در اروپا سوخت مصرفی خانگی بسیار متنوع است و وابستگی کشور‌ها به گاز طبیعی متفاوت می‌باشد؛ مقدار مصرف گاز خانه‌ها نسبت به دیگر انواع سوخت در هلند 85% ، انگلیس 75% ، ایتالیا 60%، مجارستان 56%، آلمان 45%، فرانسه 35% و کرواسی 23% می‌باشد. لذا تاثیرپذیری کشورها از نوسانات نرخ گاز طبیعی متفاوت است. یکی از دلایلی که اروپا موفق به مدیریت مصرف انرژی خود تا به اینجا شده است، سبد متنوع سوخت‌های مصرفی از جمله گاز، چوب، برق، نفت و زغالسنگ می‌باشد. 

نفت 

طی هفته گذشته قیمت نفت برنت دریای شمال با حدود 2.5 درصد رشد در محدوده 86 دلار در هر بشکه قرار گرفت. قیمت نفت خام تحت تاثیر کاهشی بودن شاخص دلار و طوفان‌های زمستانی آمریکا و نگرانی درخصوص اخلال در عرضه تقویت شد. در هفته گذشته پوتین فرمان خود را مبنی بر ممنوعیت عرضه نفت به مشتریانی که به سقف قیمتی اروپا پایبند هستند را اعلام کرد. به نظر می‌رسد بازارها منتظرند تا این فرمان در عمل اجرا شود و سپس به آن واکنش نشان دهند. 

برای سال 2023 پیش‌بینی‌های متناقضی درخصوص قیمت نفت انجام می‌شود برخی موسسات مالی قیمت نفت را بالای 95 دلار و برخی دیگر در محدوده 80 دلار پیش‌بینی می‌کنند. استدلال کسانی که قیمت‌ها را کاهشی می‌بینند، توجه به کاهش رشد اقتصادی جهان برای 2023، سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو و فروکش کردن بحران اوکراین است. 

اما کسانی قیمت نفت را تا محدوده‌های بالای 100 دلار پیش‌بینی می‌کنند به بازگشت اقتصاد چین از کرونا و رشد تقاضای این کشور، کاهش بی‌سابقه ذخایر استراتژیک آمریکا و اخلال‌های همیشگی در عرضه از تصمیمات کارتل‌های نفتی گرفته تا جنگ و طوفان در خلیج‌ها اشاره می‌کنند. سال 2022 سالی پر از اتفاقات تاثیرگذار بر قیمت نفت بود. لذا نوسانات شدیدی را در بازار انرژی تجربه کردیم. به نظر می‌رسد سال 2023 نیز بازار انرژی پر از تحولات و تاثیرات شدید بر قیمت‌ها باشد. 

 

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.