کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۱۷ دی ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

بازارهای کامودیتی تحت تاثیر پیش‌بینی‌های رکودی از اقتصاد جهان در سال 2023 و داده‌های بیکاری آمریکا که موجب تقویت شاخص دلار شد سال جدید میلادی را با فشار عرضه آغاز کرد اما در روزهای پایانی هفته تقاضای کاهش موجودی انبارها و نزدیک شدن قیمت‌ها به بهای تمام شده تولید موجب بهبود قیمت‌ها شد. طی هفته گذشته آمارهای اشتغال بخش غیر کشاورزی ماه دسامبر آمریکا منتشر شد. تعداد شغل ایجاد شده در این ماه 223 هزار نفر بود که از پیش‌بینی 200 هزار نفری بیشتر و 8% کمتر از داده قبلی در محدوده 263 هزار نفر بود. نرخ حقوق دستمزد با رشد 3 درصدی کمتر انتظارات که در محدوده 4% قرار داشت، قرار گرفت. همچنین نرخ بیکاری ماه دسامبر آمریکا در محدوده 5/3% قرار گرفت و کمتر از انتظارات 7/3 درصدی بود. این داده پس از تقویت داده‌های مربوط به اشتغال خصوصی آمریکا که موجب تقویت شاخص دلار شده بود، منتشر گردید و بر خلاف برداشت منفی غالب تحلیلگران از افزایش بیش از انتظار اشتغال در آمریکا که نشاندهنده بازار کار قوی و احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را در پی دارد، اینبار شکست نرخ افزایش دستمزد در آمریکا و نشان دادن انعطاف بازار کار در برابر دستمزدها این خوش‌بینی را ایجاد کرده که ایالات متحده با یک رکود خفیف موفق به کاهش هزینه‌های تولید و کاهش تورم مصرف‌کننده شود. لذا پس از انتشار داده‌های اشتغال آمریکا در روز جمعه شاخص دلار که سطح 106 واحدی را لمس کرده بود به کانال 103 واحد نزول کرد. در بخش مسکن آمریکا، درخواست‌های وام مسکن 13.2% کاهش یافت است. بخش مسکن که زود‌تر از دیگر بخش‌ها به استقبال دوره‌های رونق و رکود می‌رود، این بار داده‌های این بخش در آمریکا  رکود خفیف احتمالی در نیمه اول 2023 را نوید می‌دهد. 
در کشور چین شیوع کرونا در ماه‌های پایانی سال 2022 تاثیر منفی خود را بر اقتصاد گذاشته و موجب کندی رشد در اکثر حوزه‌ها شده است. طولانی شدن روند بستری و درمان در این کشور و اپیدمی بیماری در مدت زمان کوتاه ساز و کار بهداشت و درمان کشور را تحت فشار گذاشته است. نگاه بازارهای ‌کامودیتی به نحوه مدیریت دولت چین در بحث کرونا دوخته شده است. 

دولت چین در هفته گذشته سیاست تسهیل‌کننده دیگری وضع کرد. بانک مرکزی خلق چین قصد دارد نرخ وام مسکن را در شهرهایی که قیمت مسکن رو به نزول است کاهش دهد. 

همچنین بانک خلق چین کاهش نرخ وام اولین مسکنی که توسط اشخاص خریداری می‌شود را در برخی شهرها تا سال 2023 تمدید می‌کند.در شهرهایی که قیمت فروش مسکن تجاری نوساز به مدت 3 ماه متوالی و سالانه کاهش یافته است، سقف نرخ پایین‌تر وام مسکن برای خریدارانی که برای اولین بار خانه خریداری می‌کنند، می‌تواند به‌طور مستقیم اعمال شود. مجموع این سیاست‌های تسهیل‌کننده جهت بازگرداندن رونق به بازار مسکن چین انجام می‌شود. 
در هفته گذشته شاخص تورم مصرف‌کننده اتحادیه اروپا در محدوده 2/9% منتشر شد و تورم در این اتحادیه با شروع سال جدید میلادی تک رقمی شد. واکنش کاهشی پرشتاب تورم در پی سیاست‌های انقباضی اتحادیه اروپا این خوش‌بینی را به وجود آورده که اتحادیه اروپا با تجربه یک رکود خفیف موفق به تعدیل تورم شود. در نمودار زیر شاخص حمل و نقل دریایی بالتیک آمده است با شروع سال جدید میلادی این شاخص تحت تاثیر تعطیلی‌های کریسمس افت بیش از 20 درصدی را تجربه کرده است. افت این شاخص نشانگر کاهش فعالیت‌های اقتصادی می‌باشد. 

فلزات رنگین

 در اولین هفته شروع سال جدید میلادی دو عامل خرید برای پُر کردن موجودی انبارها و نزدیک شدن قیمت‌ها به بهای تمام شده تولید، حمایت‌‌کننده از قیمت فلزات رنگین بود. در بین فلزات بیشترین افزایش قیمت را مس با 7/2% افزایش و قرارگیری در محدوده 8,600 دلار داشت و فلز آلومینیوم با 8/2% کاهش و قرارگیری در محدوده 2,315 دلاری بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد.
همچنین موجودی انبارهای بورس لندن نشان می‌دهد فلز مس با بیش از 7 هزار تن افزایش موجودی بیشترین سطح موجودی انبار طی یک ماه گذشته را تجربه می‌کند و فلز آلومینیوم در پایین‌ترین سطوح موجودی ماهانه خود قرار دارد و به نظر می‌رسد با نزدیک شدن قیمت به بهای تمام شده تولید این فلز در هفته‌های آینده از قیمت این فلز نیز حمایت شود. 
گاز
با وجود آغاز فصل زمستان اما کماکان روند کاهشی گاز را شاهد هستیم. این هفته نیز نرخ گاز هاب هنری با حدود 8% کاهش در محدوده 76/3 دلار در هر بی‌تی‌یو قرار گرفت. این در حالی است که نرخ ثبت شده کمترین نرخ طی دو سال گذشته می‌باشد. با نرخ فعلی گاز هاب آمریکا و با دلار 40,000 تومانی نرخ گاز در این کشور در محدوده 5,200 تومان قرار دارد این درحالی‌ است که کشورهای خاورمیانه و روسیه که رقبای منطقه‌ای ما در صادرات کامودیتی‌ها محسوب می‌شوند گاز را با نرخی بسیار پایین‌تر در اختیار صنایع خود قرار می‌دهند. همچنین در اتحادیه اروپا به واسطه اعتدال کم سابقه هوا در فصل زمستان نرخ گاز در محدوده 69 یورو در هر مگاوات ساعت قرار گرفت. آخرین بار این اتحادیه این نرخ‌ها را قبل از جنگ اوکراین تجربه کرده است. 

نفت 

طی هفته گذشته قیمت نفت برنت با 5/8% کاهش در کانال 78 دلاری قرار گرفت. تقویت شاخص دلار در کنار تاثیر کرونا بر اقتصاد چین مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سقوط قیمت نفت در هفته گذشته بودند.
همچین کاهش نرخ گاز جهانی استفاده از نفت به عنوان سوخت توسط خانوار‌ها را محدود کرده است و این محصول به عنوان یک کالای جانشین گاز از این عامل تاثیر منفی پذیرفته است. در هفته‌ای که گذشت ایالات متحده مجدد بخشی از ذخایر استراتژیک خود را آزاد کرد و موجب افزایش فشار بر قیمت‌ها شد. تقویت بازار کار آمریکا در هفته گذشته یک اتفاق مثبت برای بازار نفت محسوب می‌شود. 
طی هفته‌های اخیر نرخ نفتی که در بودجه کشور‌های حوزه‌ خلیج‌فارس بسته شده است منتشر شد این نرخ برای عربستان 76 دلار و برای ایران پیش‌بینی می‌شود در محدوده 75 دلار بسته شود. همچنین بسیاری از کشور‌های صادرکننده نفت نرخ نفت را برای 2023 بین 70 الی 80 دلار در نظر گرفته‌اند که نشان‌دهنده مطلوبیت اقتصادی فروش نفت در این قیمت‌های برای کشورهای صادرکننده این محصول می‌باشد؛ این درحالی است که بسیاری از موسسات مالی میانگین نرخ نفت را برای سال 2023 در محدوده 90 دلار پیش‌بینی می‌کنند. 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.