سوالات متداول

 
اگر پرسش بی‌پاسخی درباره‌ی موضوعاتی که در این صفحه مشاهده می‌فرمایید، در ذهن دارید، می‌توانید روی موضوع مورد نظر کلیک کنید تا متداول‌ترین پرسش‌های مطرح شده را به همراه پاسخ‌های آن‌ها مشاهده کنید. ممکن است پرسش شما نیز مشابه یکی از این پرسش‌‌های متداول باشد.
نوع حساب برای حساب وکالتی باید چگونه باشد؟
پس انداز، قرض الحسنه، جاری بدون دسته چک
آیا اشخاص حقیقی می‌توانند از بورس کالا خرید کنند؟
تنها برای خرید محصولات خاص که شرط تعیین سهمیه از طریق بهین‌یاب وجود ندارد، شخص حقیقی و یا شرکت‌های بازرگانی توانایی خرید دارند.
سهمیه برای خرید محصولات در بورس کالا توسط چه سازمانی تعیین می‌شود؟
وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت
برای افزایش سهمیه خود در بورس کالا به چه سازمانی باید مراجعه کنیم؟
وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از بازدید از شرکت تولیدی مورد نظر و آمار تولید، نسبت به افزایش سهمیه تصمیم‌گیری می‌کند. شایان ذکر است در این فرآیند بورس کالای ایران و کارگزاری هیچ دخالتی ندارد.
مدارک مورد نیاز برای اخذ کد بورس کالا چیست؟
 1. تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقوقی در بورس کالای ایران (یک صفحه) در دو سری و ارسال اصل هر دو
 2. تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقوقی (پنج صفحه) در دو سری و ارسال اصل هر دو
 3. افتتاح حساب وکالتی و تکمیل فرم برای واریز پیش‌پرداخت و ارسال فرم
 4. کپی اساسنامه شرکت
 5. کپی آگهی تاسیس شرکت
 6. کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات
 7. کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات در خصوص اعضای هیئت مدیره و دارندگان امضای مجاز
 8. اظهارنامه مالیاتی سال 98 منتهی به سال 99 به شکل کاملا خوانا و تمام صفحات
 9. کپی صورت‌های مالی که به تایید حسابرس قانونی رسیده باشد
 10. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره به شکل کامل
 11. کپی پروانه بهره‌برداری (حتما دارای پشت صفحه باشد)
 12. کپی برگه گواهینامه ثبت نام مودیان مالیاتی
 13.   ثبت‌نام در سامانه انبارها و ذکر نام شرکت و شناسه ملی شرکت در قسمت بهره‌بردار
 14. ثبت نام در سامانه سجام
 15. اعلام شماره همراه مدیرعامل و یا یکی از صاحبان امضا در سربرگ شرکت
مشخصات قرارداد آتی چیست؟
 • دامنه نوسان: 0.5 درصد روزانه
 • کارمزد خرید و فروش: ۳۰۰ تومان برای خرید و ۳۰۰ تومان برای فروش روی هر قرارداد
 • زمان معاملات: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا ۱5 و پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱5
 • حداقل وجه تضمین: 70 درصد وجه تضمین اولیه
وجه تضمین اولیه: مقدار پولی است که معامله‌گر باید در حساب خود نزد کارگزار داشته باشد تا بتواند موقعیت خرید یا فروش اتخاذ کند.
پوشش ریسک از طریق ابزار آتی به چه معنا است؟

پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن حداقل نمودن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده بفروشد. به این شکل، نوسانات بازار تاثیری بر قیمت دارایی خریداری شده نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این دارایی را در زمان آینده با قیمتی مشخص به فروش خواهد رساند.  فرض کنید کشاورزی قصد دارد برای سال آینده 80 کیلوگرم زعفران تولید کند. برای فروش محصول در زمان برداشت دو حالت وجود دارد؛ حالت اول اینکه کشاورز زعفران خود را پرورش داده و در زمان برداشت به هر قیمتی که محصول را از او خریدند به فروش برساند یا می‌تواند به قیمتی که در حال حاضر در نظر دارد، محصول خود را در آینده بفروشد. حالت دوم این امکان را به کشاورز می‌دهد تا قیمت فروش محصول خود را از حالا برای آینده تعیین کند. در نتیجه کشاورز می‌تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران محصول خود را به قیمتی که می‌خواهد در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

کسانی که در چند کارگزاری فعال هستند، از کجا بدانند سهام عدالت آنها در سامانه کدام کارگزاری قرار گرفته است؟آیا این کارگزاری را میتوان تغییر داد؟
این افراد می‌توانند از طریق تماس با شماره 1569 داخلی 1 از کارگزار ناظر خود در سهام عدالت مطلع شوند. به زودی امکان تغییر کارگزار ناظر فراهم خواهد شد.
شرایط دریافت اعتبار چیست؟

در ابتدا پرتفوی خودتان را به کارگزاری بورس بیمه ایران منتقل می‌کنید، سپس بعد از تماس با کارگزاری، برای دریافت اعتبار، ریسک پرتفوی شما بررسی می‌شود و براساس آن، درصد اعتبار تخصیص یافته به شما مشخص می‌شود. در نهایت باید برای امضای قراداد اعتباری و ارائه چک به مبلغ 1.5 برابر مبلغ اعتبار شما به کارگزاری مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 0218948 تماس بگیرید.

قرارداد آتی چیست؟

قراردادهای آتی توافقی است بین دو طرف معامله برای خرید و فروش یک دارایی در زمان مشخص و قیمتی معین در محلی که از سوی سازمان بورس تعیین می‌شود. در واقع بورس دوره‌هایی را در طول ماه‌های تحویل، معرفی و براساس قراردادهای آتی، زمان تحویل را مشخص و معیین می‌کند. هر یک از طرفین قرارداد حق دارند زمانی را در دوره تحویل برای تحویل کالا معیین کنند اما در قراردادهای آتی ماه‌های تحویل متفاوت در یک زمان معامله می‌شوند.  نکته دیگر قرارداد‌های آتی، استاندارد و کیفیت مشخص کالای مورد مبادله است.

دارایی پایه چیست؟

ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی، ابزاری هستند که قیمت و ارزش آنها از یک دارایی که اصطلاحا به آن «دارایی پایه» می‌گویند، مشتق می‌شود. معمولا در بورس‌های کالایی دنیا، دارایی‌های مختلفی از جمله محصولات کشاورزی، انواع فلزات، انواع فراورده‌های نفتی و سایر محصولات به عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی مطرح می‌شوند.

کسانی که شماره شبای آنها به دلایلی مثل عدم استفاده طولانی‌مدت مسدود شده است، برای دریافت مبلغ فروش خود باید چه کاری انجام بدهند؟
این اشخاص باید به نشانی اینترنتیwww.sahamedalat.ir  مراجعه کنند و شماره شبای خود را تغییر دهند و سپس منتظر تائیدیه از سوی بانک مرکزی بمانند.
چرا برخی با گذشت مدت طولانی از تقاضای فروش سهام عدالت، هنوز پولی به حسابشان واریز نشده است؟
تا کنون بیش از 60 هزار میلیارد تومان از فروش سهام عدالت تسویه شده است. علت عدم دریافت وجه به احتمال قوی تایید نشدن شماره موبایل یا شباست. سهامداران می‌توانند با تماس با شماره 1569 و گرفتن کد 1 از کارگزار ناظر خود مطلع شوند و در جریان فرایند فروش قرار بگیرند. بعضا علت واریز نشدن یا واریز مرحله‌ای وجوه، به دلیل بسته بودن نماد به دلایلی مانند برگزاری مجامع یا وجود تقاضاهای فروش زیاد و کمبود خریدار است که اصطلاحا در بورس به صف فروش معروف است. با این اوصاف کارگزاران برای صیانت از دارایی سهامداران، سفارش‌های فروش را در زمان‌های مقدور و مناسب ارائه می‌دهند که بعضا زمان‌بر است.
پیش از این لازم بود کسانی که تقاضای کد بورسی دارند، برای احراز هویت به دفاتر اعلام شده مراجعه کنند. آیا امکان احراز هویت غیر حضوری فراهم شده است؟
بله. با مراجعه به سامانه سجام به نشانی sejam.ir و پس از تکمیل اطلاعات، می‌توان در همان سامانه از طریق گزینه «احراز هویت الکترونیکی» بدون مراجعه فیزیکی همه اقدامات لازم را انجام داد. البته برای فروش سهام عدالت نیازی به تکمیل اطلاعات در سامانه سجام نیست. فعالسازی کد بورسی، مراجعه به سجام و احراز هویت در صورتی لازم است که افراد مایل به خرید و فروش سایر سهم‎های موجود در بورس و فرابورس باشند.
چطور می‌توان سهام عدالت را مشاهده و مدیریت کرد؟
 برای همه افرادی که دارای سهام عدالت هستند، کد بورسی صادر شده است. افرادی که از قبل کد بورسی فعال دارند، می‌توانند از طریق سامانه‌های سهام عدالت کارگزاری‌ها دارایی‌های خود را مشاهده کرده و در صورت تمایل به فروش رسانند. افرادی که قبلا کد بورسی نداشته‌اند و روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند برای اطلاع از دارایی خود به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به نشانی www.sahamedalat.ir مراجعه کنند. روش‌های فروش سهام عدالت به قرار زیر است:
 
 • ثبت درخواست فروش با مراجعه به سامانه‌های فروش سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری که فهرست آن در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس seo.ir موجود است.
 • مراجعه حضوری به شعب بانک.
 • ثبت درخواست فروش از طریق مراجعه به وب‌سایت بانک.
نکته: لازم است افراد به شکل حضوری یا غیرحضوری به شعب همان بانکی مراجعه کنند تا شماره شبای آنها در سامانه سهام عدالت ثبت شود.
آیا با کد بورسی صادرشده برای سهام عدالت می‌توان سایر سهم‌های بورس یا فرابورس را خرید و فروش کرد؟
کد بورسی صادر شده برای سهام عدالت غیرفعال است. بدین معنا که فروش سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری از طریق همین کد و بدون فعالسازی مقدور است اما چنانچه دارندگان سهام عدالت مایل به خرید و فروش سایر سهم‌های موجود در بورس و فرابورس باشند، لازم است برای فعالسازی کد بورسی خود به سامانه سجام به نشانیsejam.ir  مراجعه کنند.
آیا هنوز هم امکان تعیین روش غیرمستقیم و مستقیم وجود دارد؟
این مهلت تا ساعت 24 روز پنجشنبه 29/03/1399 به پایان رسیده است و در حال حاضر برنامه‌ای برای تمدید آن وجود ندارد.
آیا در روش غیر مستقیم هم امکان فروش سهام وجود دارد یا فقط کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند سهام خود را بفروشند؟

در هر دو روش امکان فروش سهام وجود دارد. البته در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت برای کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، وجود دارد. درخصوص کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی شده‌اند و همین طور کسانی که روش مستقیم را برگزیده‌اند و بخشی از سهام آنها غیربورسی است، مقرر شده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس پذیرش شوند و سهام آنها مورد معامله قرار گیرد. بنابراین افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند، می‌توانند سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نگه داشته یا در صورت تمایل به فروش برسانند. در حال حاضر یکی از این شرکت‌ها با نماد وسخراج در بورس پذیرش شده و امکان خرید و فروش سهام آن وجود دارد.

کدام یک از دو شیوه مستقیم یا غیرمستقیم سود بیشتری دارد؟
این موضوع به عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اشخاصی که شیوه مستقیم را انتخاب کرده‌اند، بستگی دارد. با این حال، پیشنهاد می‌شود کسانی که اطلاعات کافی درباره فعالیت در بورس ندارند و فرصت یا علاقه به یادگیری آن را نیز ندارند، روش غیرمستقیم را انتخاب کنند.
تکلیف سود سالانه سهام در هر یک از روش‌ها چه می‌شود؟
افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند سود عایدی از سهام 36 شرکت بورسی را مانند سایر فعالان بورس دریافت خواهند کرد. بابت 13 شرکت غیربورسی نیز سود سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی به آنها تعلق خواهد گرفت.
آیا لازم است شماره شبا به خود فرد تعلق داشته باشد؟ آیا می‌توان شماره شبای سرپرست خانواده را برای همه اعضای خانواده استفاده کرد؟
شماره شبای هر فرد باید متعلق به خود او باشد. برای افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند، ولی قانونی آنها باید به بانک مراجعه و اقدام به افتتاح حساب کرده و شبای حساب مزبور را در سامانه وارد نماید.
آیا سهام عدالت در حال حاضر دربرگیرنده سهام یک شرکت خاص است؟
سهام عدالت مجموعه‌ای از سهم‌های 49 شرکت است که 36 شرکت از آنها در بورس حضور دارند و 13 شرکت دیگر هنوز وارد بورس نشده‌اند.
تفاوت روش غیر مستقیم و مستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟
اگر آزادسازی سهام عدالت به روش غیرمستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت فرد از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و فرد نمی‌تواند سهم‌های موجود در بسته سهام عدالت را به طور مستقیم و موردی بفروشد. در این روش سود یا زیان احتمالی به سهامدار بر اساس عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.
 
اگر آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به شکل مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به فردی که این شیوه را برگزیده منتقل میشود:
 
 • به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام 36 شرکت بورسی به فرد تخصیص خواهد یافت. بعلاوه این افراد به ازای سهام شرکت‌هایی که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند داشت.
 • در این حالت مسئولیت مدیریت سهام اختصاص‌یافته از قبیل نگهداری یا فروش به عهده سهامدار است. البته در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن براساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط شورای عالی بورس انجام خواهد شد.
 • مطابق قانون تجارت این سهامدار از مزایای سهام تخصیص‌یافته از جمله سود توزیعی بهره‌مند خواهد شد.
تکلیف وراث پس از حضور در دفاتر منتخب پیشخوان و انجام کار و تقسیم سهام چیست؟

وراث تکلیف دیگری ندارند و به عنوان سهامدار سهام عدالت می‌توانند از منافع سهام و سود آن که به حسابشان واریز می‌شود، برخوردار شوند و صرفا به اطلاعیه‌های بعدی سازمان خصوصی سازی در خصوص سهام عدالت توجه کنند. برای کسب اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها می‌توانید به پایگاه اطلاع‌رسانی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنید یا با شماره 0211569 تماس بگیرید.

چرا برخی افراد برگه‌های سهام عدالت را دارند ولی در سامانه سهام عدالت نیستند؟
ثبت نام برخی افراد در سال‌های گذشته ناقص بوده و یا اطلاعات آنها در موعد مقرر به سازمان خصوصی‌سازی ارسال نشده است. برگه‌های عضویت که هم‌اکنون در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار دارد، فاقد اعتبار است و ملاک صرفا سامانه سهام عدالت به نشانیsamanese.ir  است.
تقسیم سهام عدالت مشمولان متوفی بین وراث قانونی چگونه انجام می‌شود؟

وراث قانونی مشمولان متوفی می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت  و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت، نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام کنند. تا زمانی که همه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت اقدام نکنند، درخواست تقسیم ترتیب اثر داده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور پیدا کنند یا مدرک ارائه بدهند، انجام خدمات سایر وراث نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدارک لازم برای ارائه به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک برای تقسیم سهام عدالت متوفیان چیست؟
 •  کدملی و تاریخ تولد متوفی
 • اصل کارت ملی وراث قانونی
 • اصل گواهی حصر وراثت متوفی
 • شماره شبای بانکی وراث
 • نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث
آیا امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت می‌تواند توسط وکیل، قیم ولی یا کفیل وراث قانونی انجام شود؟

بله. وراث می‌توانند نسبت به تعیین وکیل قانونی اقدام کرده و وکلای قانونی وراث با ارائه وکالتنامه رسمی ‌و محضری، امکان مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت را به جای شخص وارث خواهند داشت. این اقدام در مورد قیم یا ولی و کفیل اشخاص نیز امکان‌پذیر است.

آیا مهلتی (سقف زمانی) برای مراجعه وراث قانونی به دفاتر پیشخوان تعیین شده است؟
خیر. هنوز سقفی تعیین نشده است اما به تمامی‌ذینفعان (وراث قانونی) توصیه می‌شود در اسرع وقت به این دفاتر مراجعه و خدمات لازم را دریافت کنند.
در صورت مفقودی برگه عضویت سهام عدالت، چه اقدامی‌باید انجام داد؟
هیچ لزومی ‌به در اختیار داشتن برگه عضویت سهام عدالت نیست و این برگه فاقد کاربرد و ارزش است. مشمولین سهام عدالت با مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir  می‌توانند از وضعیت عضویت و سهامداری خود مطلع شوند.
آیا می‌شود سهام عدالت را معامله کرد؟
هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است. در بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط ثبت نام شدگان قطعی، سهامدار نهایی سهام عدالت محسوب می‌شوند و هرگونه جابجایی مالکیت، معامله سهام و خرید و فروش برگه‌های در دست مشمولین، غیر قانونی و بلااثر است.
ارزش سهام تخصیص یافته به هر نفر چقدر است؟
 ارزش اولیه سهام متعلق به هر شخص مطابق مقررات مربوط تخصیص پیدا کرده و مشمولان می‌توانند صورت‌حساب خود را از طریق نشانی samanese.ir مشاهده کنند. بدیهی است ارزش روز سهام، هم اکنون بیش از میزان ارزش اولیه است. در حال حاضر در صورتحساب این افراد در آدرس  اینترنتی samanese.ir قابل مشاهده است.
چگونه می‌توان فهمید که شخص متوفی، مشمول طرح سهام عدالت بوده است یا خیر؟
وراث قانونی می‌توانند برای اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول‌بودن او کسب اطلاع کنند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را ببینند.
در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نیست. در صورت تغییر در برنامه‌های دولت، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آخرین اطلاعات هویتی و اصلاحات شناسنامه‌ای تا دیماه ۱۳۹۵ از سازمان ثبت احوال کشور در بانک اطلاعات سازمان خصوصی سازی اعمال شده است. این مشخصات نهایی، مبنای عضویت و سهامداری مشمولین است. در صورت تغییر اطلاعات هویتی افراد پس از تاریخ فوق، لازم است برای اعمال تغییرات و اصلاح بانک اطلاعاتی با تلفن شماره 02183338 دفتر امور سهام عدالت تماس بگیرند.

آیا ثبت نام شدگان فوت شده کماکان مشمول سهام عدالت هستند؟
بله؛ ثبت نام شدگان نهائی در صورت فوت نیز جزو مشولین سهام عدالت هستند و وراث قانونی آنها می‌توانند از طریق آدرس اینترنتی samanese.ir  اطلاعات لازم را کسب و ضمن مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت، نسبت به تقسیم و تسهیم سهام شخص متوفی بین وراث قانونی ایشان اقدام کنند.
تکلیف پرونده متوفیانی که یک یا چند تن از وراث ایشان فوت کرده و یا حضور ندارند؛ چیست؟
در حال حاضر فقط پرونده متوفیانی که تمامی ‌وراث آنها در قید حیات و حاضر هستند، قابل بررسی و اقدام است. در صورت ایجاد امکان بررسی پرونده این دسته از متوفیان، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.
چگونه افراد می‌توانند مطمئن شوند که مشمول سهام عدالت هستند؟
همه افراد می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir و واردکردن مشخصات هویتی خود، ضمن اطلاع از مشمول بودن، صورتحساب خود را مشاهده کنند.
کدام اقشار جزو واجدین دریافت سهام عدالت بوده‌اند؟
فهرست اقشاری از جامعه که در 10 سال گذشته واجد شرایط دریافت سهام عدالت شده‌اند، همراه تعداد ثبت نام شدگان هر یک از این اقشار، در پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت به نشانی اینترنتی news.samanese.ir  منوی «سهام عدالت» قابل مشاهده است.
افراد جامانده و کسانی که تا کنون برای سهام عدالت ثبت نام نکرده‌اند، چگونه می‌توانند مشمول دریافت سهام عدالت شوند؟

در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نیست. در صورت تغییر در برنامه‌های دولت، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لینک ورود به سامانه معاملاتی چیست؟
برای ورود به سامانه معاملات برخط اکسیر آدرس www.boursebimeh.exirbroker.com را در مرورگر خود وارد کنید.
چه نکاتی را باید هنگام ورود اطلاعات حساب کاربری‌ام رعایت کنم؟
 • قبل از واردکردن اطلاعات، یکبار دیگر آدرس سامانه اکسیر را چک کنید.
 • برای حفاظت از اطلاعات حساب کاربری‌تان تا آنجا که ممکن است از صفحه کلید مجازی استفاده کنید.
 • هرگز اطلاعات حساب کاربری خود شامل نام کاربری و رمز عبور را در اختیار دیگران قرار ندهید.
 • پس از اتمام کار با سامانه اکسیر، حتما روی دکمه خروج از سامانه کلیک کنید.
سامانه معاملاتی کارگزاری بورس بیمه ایران،‌ مختص تلفن‌همراه چیست؟
برای تلفن‌همراه می‌توانید از اپلیکیشن رایان همراه استفاده کنید:
 
برای دانلود نسخه Android  کلیک کنید.
برای دانلود نسخه ios کلیک کنید.
چرا سهام خریداری‌شده در پرتفوی لحظه ای نیست اما در پرتفوی سپرده‌گذاری هست؟

علت ندیدن سهام خریداری شده در پرتفوی لحظه‌ای می‌تواند به سبب یکی از موارد زیر باشد:

الف) سهام مورد نظر از کارگزاری دیگر خریداری شده است.

ب) تغییر کارگزار ناظر انجام نشده است.

ج) اختلال‌های لحظه‌ای در سامانه معاملاتی اتفاق افتاده است.

اگر کارگزار ناظر شما، کارگزاری بورس بیمه ایران است، باید به شکل دستی، سهم را در پرتفوی لحظه‌ای وارد کنید.

چرا تغییر کارگزار ناظر در سامانه معاملاتی ثبت نمی‌شود؟
مشکل عدم ثبت کارگزار ناظر می‌تواند چند دلیل داشته باشد؛
 
 • احراز هویت سجام را انجام نداده باشید.
 • توافق‌نامه‌های خود را تائید نکرده باشید.
 • حساب شما بدهی داشته باشد.
 • درصورتی که قبل از گرفتن کد بورسی در شرکت یا ... برای شما برگه سهمی‌خریداری شده است اما نسبت به تجمیع کدهای خود اقدام نکرده باشید.
 • برای سهم مورد نظر از کارگزاری دیگری اعتبار گرفته و تسویه اعتباری خود را انجام نداده باشید.
علت وارد نشدن به سامانه معاملاتی اکسیر چیست؟
برای حل مشکل ورود به سامانه معاملاتی اکسیر موارد زیر را رعایت کنید:
 
 • اطمینان از اتصال به اینترنت
 • اطمینان از خاموش بودن فیلترشکن
 • رعایت حروف بزرگ و کوچک (روشن یا خاموش بودن دکمه Caps Lock روی کیبورد)
 • استفاده از مرورگر کروم و به روزرسانی منظم آن
 • نکته: برای بار اول از طریق سیستم و با مرورگر کروم وارد شوید
اگر رمز خود را فراموش کرده‌ام چگونه رمز جدید دریافت کنم؟
اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید با «مرکز تماس مشتریان» کارگزاری بورس بیمه ایران به شماره 0218948 تماس بگیرید.
چرا هنگام معامله با خطای ارسال سفارش در ثانیه مواجه می‌شوم؟
برای حل مشکل عدم معامله در ابتدای ورود به سامانه معاملاتی اکسیر و خطاهایی از جمله ارسال سفارش در ثانیه، لازم است تا در ابتدا توافق‌نامه‌های موجود در سامانه اکسیر را تائید کنید. برای آشنایی با روند کار از طریق لینک زیر وارد صفحه ویدئوهای آموزشی ما شوید و فیلم تائید توافق‌نامه را ببینید.
 
پس از فروش سهم، چقدر طول می‌کشد تا پول به حساب بانکی واریز شود؟

اگر قصد دریافت وجه برای روز کاری آینده (فردا) را دارید باید درخواست خود را تا قبل از ساعت 13 ظهر (امروز) ارسال کنید. مبلغ واردشده بعد از درج تاریخ، قابلیت تغییر دارد. واریز وجوه به حساب مشتریان در خصوص فروش سهام به مدت 3 روز کاری پس از فروش و در خصوص سایر اوراق بهادار 2 روز کاری پس از فروش است.

چرا سهامی‌که خریده‌ام را در پرتفوی خود نمی‌بینم؟

این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که قصد داشته باشید یک سهم را از دو کارگزاری بخرید؛ به عبارت دیگر زمانی که سهم مورد نظر را قبلا از یک کارگزاری خریده باشید و در حال حاضر خرید اضافی‌تر از آن سهم را از کارگزاری دیگری خریده‌اید، در پرتفوی سپرده‌گذاری شما در کارگزاری جدید قابل مشاهده نیست و فقط در پرتفوی لحظه ای می‌توانید تغییرات سود، زیان و قیمت آن را مشاهده کنید. کارگزار ناظر شما، کارگزار اول است و برای انتقال سهم به کارگزاری جدید، باید روی آیکون کارگزار ناظر کلیک کنید.

در کدام بانک‌ بدون انتقال وجه به کارگزاری می‌توانید به طور مستقیم از حساب بانکی خود خرید کرد؟
مشتریان می‌توانند با دریافت معرفی‌نامه از کارگزاری و مراجعه به یکی از شعب بانک ملت، نسبت به معرفی حساب مورد نظر برای برداشت مستقیم وجه اقدام کنند.
نحوه کار با سامانه معاملاتی اکسیر به چه صورت است؟
برای آشنایی با آیتم‌های مختلف سامانه معاملاتی اکسیر به لینک زیر مراجعه و فیلم های آموزشی را مشاهده کنید:
 
نحوه دریافت کد بورسی و معاملاتی ازکارگزاری بورس بیمه ایران چگونه است؟
برای اطلاع به لینک زیر مراجعه و فیلم آموزشی شیوه دریافت کد بورسی و کد معاملاتی را مشاهده کنید:
 
رمز خرید و فروش آنلاین سهام چیست؟

بعد از دریافت کد بورسی می‌توانید توسط پلتفرم (سایت یا موبایل) کارگزاری بورس، خرید و فروش سهام انجام دهید. برای اینکار لازم است از کارگزاری رمز دریافت کنید؛ پس از تکمیل مراحل ثبت نام در کارگزاری، رمز خرید و فروش آنلاین سهام برای شما پیامک (SMS) می‌شود.

شرکت سبدگردان چیست؟
سبدگردانی یعنی تصمیم به فروش، خرید و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص به منظور کسب سود برای سرمایه‌گذار.
 
برای مشاهده لیست شرکت‌های سبدگردان مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به کلیک کنید.
 
شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری چیست؟
شرکت مشاور سرمایه‌گذاری از جمله نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که در قالب قراردادی مشخص، درباره‌ خرید و فروش اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران مشاوره می‌دهد.
 
برای مشاهده لیست شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به کلیک کنید.
 
کد بورسی چیست؟

کد بورسی مانند شماره ملی منحصر به فرد است. شما با داشتن کد بورسی می‌توانید از طریق یک یا چند کارگزاری به خرید و فروش سهام،‌ عرضه اولیه، اوراق اسناد خزانه اسلامی یا تسهیلات مسکن بپردازید. حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت و معاملات خود را آغاز کنید.

آیا مشتریان می‌توانند در چند کارگزاری ثبت نام کنند؟
بله، هر شخص می‌تواند همزمان در چند کارگزاری ثبت نام کند و سهام بخرد اما تنها در یک کارگزاری می‌تواند برای فروش سهام خود اقدام کند.
اعتبار چیست؟
اعتبار پولی است که کارگزاری‌ها با درخواست مشتریان، بسته به شرایط پرتفوی اشخاص، برای خرید و فروش در اختیار آنها قرار می‌دهند.
شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت بازار را نشان می‌دهد. در بورس شاخص‌های متعددی وجود دارد که هر کدام جنبه‌های مختلفی از بازار را توضیح می‌دهد. از مهم‌ترین این شاخص‌ها می‌توان به شاخص کل و شاخص هم‌وزن اشاره کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟
نهادی مالی است که منابع مالی حاصل از انتشار گواهی سرمایه‌گذاری را در موضوع فعالیت مصوب خود سرمایه‌گذاری می‌کند و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک می‌شوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع ممکن است وجوه جمع‌آوری شده را در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت، سهام و حق تقدم سهام، پروژه ساختمانی، طلا، ارز و ...که مشخصات آنها در امیدنامه صندوق ذکر شده است، سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند قابلیت معامله در بورس را داشته باشند یا مبتنی بر صدور و ابطال باشند.
 
برای مشاهده لیست صندوق‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به کلیک کنید.
 
شرکت سرمایه‌گذاری چیست؟
شرکت سرمایه‌گذاری از مصادیق نهادهای مالی است که موضوع اصلی فعالیت آن، سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه‌، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت‌ها، موسسات یا صندوق‌ها‌ی سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع بدون کسب کنترل یا نفوذ قابل ملاحظه در شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌پذیر در چارچوب قوانین و  مقررات است و از نظر حقوقی  به دو بخش سهامی‌خاص و عام تقسیم می‌شود.
 
برای مشاهده لیست شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به کلیک کنید.
 
عرضه اولیه چیست؟
در عرضه اولیه، سهام یک شرکت برای بار اول در بورس توسط عموم قابل خریداری خواهد بود.
دامنه نوسان قیمت روزانه سهم به چه صورت است؟
تا پایان شهریورماه 99، دامنه نوسان قیمت در شرایط عادی، مثبت و منفی 5% قیمت پایانی روز قبل در نظر گرفته شده است.
بازار بورس اوراق بهادار در چه روزهایی باز است؟
بازار بورس اوراق بهادار هر روز به غیر از روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی، از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر باز است.
با چه مقدار پول می‌توان در بازار خرید کرد؟
تا پایان شهریورماه 99، حداقل مبلغ خرید در بازار 500 هزارتومان است.
کارگزار کیست؟

شرکت‌هایی هستند که افراد برای خرید و فروش سهام باید به آنها مراجعه کنند. کارگزاری‌ها واسطه بین سهامداران و شرکت‌های حاضر در بورس هستند و به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

شرکت های سهامی‌خاص و سهامی‌عام چیست؟

به شرکت‌هایی که سهام آنها در دست عموم مردم باشد (بیشتر از 51 درصد) و کنترل آنها نیز در اختیار مردم باشد، سهامی عام می‌گویند مانند شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار. در نقطه مقابل،‌ چنانچه کنترل و مالکیت شرکت و تصمیم گیری درباره آن در اختیار افراد خاص باشد، سهامی خاص نامیده می‌شوند.

قیمت سهام را در کجا می‌توان مشاهده کرد؟
قیمت روزانه سهم را  می‌توان به شکل زنده و لحظه‌ای در سایت www.tsetmc.com مشاهده کرد.
سهام ممتاز چیست؟

سهامی است که شرکت عرضه می‌کند و سود آن مثلا این طور گفته می‌شود: 10 درصد از قیمت اسمی سهام. حال اگر قیمت اسمی سهام 100 تومان باشد، 10درصد آن 10 تومان می شود. سود سهام ممتاز نسبتا دائمی است و پرداخت سود آن نسبت به سهام عادی اولویت دارد. برای رعایت حقوق سهامداران شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته می‌شوند دارای سهام عادی، مشابه و یکسان هستند.

سهام عادی چیست؟

سهام عادی، سهامی است که شرکت ها عرضه می‌کنند و سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت می‌شوند. افراد سهام عادی را هر زمان که بخواهند می‌توانند بفروشند اما اگر شرایط بازار و کشور خوب باشد با قیمت بالاتر و اگر شرایط بازار خوب نباشد با قیمت کمتر به فروش می‌رسد.

بازار بورس اوراق بهادار چیست؟
بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکت‌ها و اوراق مشارکت، تحت ضوابط و مقررات خاص، مورد معامله قرار می‌گیرد.
انواع بورس کدام است؟

بورس کالا ، بورس انرژی، بورس اوراق بهادار، بورس اسناد خزانه. در بورس افراد حقیقی و حقوقی توسط کارگزاران خود به دادوستد می‌پردازند و خریدار و فروشنده می‌توانند یک فرد یا یک شرکت باشند. این خرید و فروش تابع قوانین خاصی است که در مورد همه افراد، با هر مقدار سرمایه، یکسان است.

سهم چیست؟

سرمایه هر شرکت سهامی به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌شود که به هر یک از این قسمت‌ها، یک سهم می‌گویند. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران 100 تومان است. هر فرد وقتی اقدام به خرید سهام می‌کند در واقع فعالیت خود در بازار سرمایه را شروع کرده است. افراد پس از خرید سهام، مالک جزئی از دارایی شرکت می‌شوند.

سرمایه‌گذاری چیست؟

منظور از سرمایه‌گذاری، صرف هزینه‌ای مشخص به همراه پذیرفتن ریسک (احتمال خطر) مشخص یا نامشخص برای کسب سود در آینده است. مهمترین هدف سرمایه‌گذاری، کاهش «هزینه‌های فرصت» است به این معنا که ممکن است فرد پول مازاد راکدی داشته باشد که بتواند آن را در محلی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود به کارگیرد اما به علت عدم آگاهی، فرصت کسب سود را از دست بدهد.

سهمیه برای خرید محصولات در بورس کالا توسط چه سازمانی تعیین می‌شود؟
وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت
نوع حساب برای حساب وکالتی باید چگونه باشد؟

پس انداز، قرض الحسنه، جاری بدون دسته چک

آیا اشخاص حقیقی می‌توانند از بورس کالا خرید کنند؟
تنها برای خرید محصولات خاص که شرط تعیین سهمیه از طریق بهین‌یاب وجود ندارد، شخص حقیقی و یا شرکت‌های بازرگانی توانایی خرید دارند.
شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری چیست؟
شرکت مشاور سرمایه‌گذاری از جمله نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است که در قالب قراردادی مشخص، درباره‌ خرید و فروش اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران مشاوره می‌دهد.
 
اعتبار چیست؟
اعتبار پولی است که کارگزاری‌ها با درخواست مشتریان، بسته به شرایط پرتفوی اشخاص، برای خرید و فروش در اختیار آنها قرار می‌دهند.
شاخص بورس چیست؟
شاخص بورس، عددی است که وضعیت کلی بورس و روند رشد یا افت بازار را نشان می‌دهد. در بورس شاخص‌های متعددی وجود دارد که هر کدام جنبه‌های مختلفی از بازار را توضیح می‌دهد. از مهم‌ترین این شاخص‌ها می‌توان به شاخص کل و شاخص هم‌وزن اشاره کرد.
صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟
نهادی مالی است که منابع مالی حاصل از انتشار گواهی سرمایه‌گذاری را در موضوع فعالیت مصوب خود سرمایه‌گذاری می‌کند و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک می‌شوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع ممکن است وجوه جمع‌آوری شده را در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت، سهام و حق تقدم سهام، پروژه ساختمانی، طلا، ارز و ...که مشخصات آنها در امیدنامه صندوق ذکر شده است، سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند قابلیت معامله در بورس را داشته باشند یا مبتنی بر صدور و ابطال باشند.
 
برای مشاهده لیست صندوق‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به لینک زیر مراجعه کنید:
 
شرکت سرمایه‌گذاری چیست؟
شرکت سرمایه‌گذاری از مصادیق نهادهای مالی است که موضوع اصلی فعالیت آن، سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه‌، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت‌ها، موسسات یا صندوق‌ها‌ی سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع بدون کسب کنترل یا نفوذ قابل ملاحظه در شرکت، موسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌پذیر در چارچوب قوانین و  مقررات است و از نظر حقوقی  به دو بخش سهامی‌خاص و عام تقسیم می‌شود.
 
برای مشاهده لیست شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به لینک زیر مراجعه کنید:
 
دامنه نوسان قیمت روزانه سهم به چه صورت است؟
تا پایان شهریورماه 99، دامنه نوسان قیمت در شرایط عادی، مثبت و منفی 5% قیمت پایانی روز قبل در نظر گرفته شده است.
بازار بورس اوراق بهادار در چه روزهایی باز است؟
بازار بورس اوراق بهادار هر روز به غیر از روزهای پنج‌شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی، از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر باز است.
کارگزار کیست؟
شرکت‌هایی هستند که افراد برای خرید و فروش سهام باید به آنها مراجعه کنند. کارگزاری‌ها واسطه بین سهامداران و شرکت‌های حاضر در بورس هستند و به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند.
شرکت های سهامی‌خاص و سهامی‌عام چیست؟

به شرکت‌هایی که سهام آنها در دست عموم مردم باشد (بیشتر از 51 درصد) و کنترل آنها نیز در اختیار مردم باشد، سهامی عام می‌گویند مانند شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار. در نقطه مقابل،‌ چنانچه کنترل و مالکیت شرکت و تصمیم گیری درباره آن در اختیار افراد خاص باشد، سهامی خاص نامیده می‌شوند.

قیمت سهام را در کجا می‌توان مشاهده کرد؟
قیمت روزانه سهم را  می‌توان به شکل زنده و لحظه‌ای در سایت www.tsetmc.com مشاهده کرد.
سهام ممتاز چیست؟
سهامی است که شرکت عرضه می‌کند و سود آن مثلا این طور گفته می‌شود: 10 درصد از قیمت اسمی سهام. حال اگر قیمت اسمی سهام 100 تومان باشد، 10درصد آن 10 تومان می شود. سود سهام ممتاز نسبتا دائمی است و پرداخت سود آن نسبت به سهام عادی اولویت دارد. برای رعایت حقوق سهامداران شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته می‌شوند دارای سهام عادی، مشابه و یکسان هستند.
سهام عادی چیست؟
سهام عادی، سهامی است که شرکت ها عرضه می‌کنند و سهامداران به نسبت سهام خود، مالک شرکت می‌شوند. افراد سهام عادی را هر زمان که بخواهند می‌توانند بفروشند اما اگر شرایط بازار و کشور خوب باشد با قیمت بالاتر و اگر شرایط بازار خوب نباشد با قیمت کمتر به فروش می‌رسد.
بازار بورس اوراق بهادار چیست؟
بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکت‌ها و اوراق مشارکت، تحت ضوابط و مقررات خاص، مورد معامله قرار می‌گیرد.
انواع بورس کدام است؟
بورس کالا ، بورس انرژی، بورس اوراق بهادار، بورس اسناد خزانه. در بورس افراد حقیقی و حقوقی توسط کارگزاران خود به دادوستد می‌پردازند و خریدار و فروشنده می‌توانند یک فرد یا یک شرکت باشند. این خرید و فروش تابع قوانین خاصی است که در مورد همه افراد، با هر مقدار سرمایه، یکسان است.
سهم چیست؟

سرمایه هر شرکت سهامی به قسمت‌های مساوی تقسیم می‌شود که به هر یک از این قسمت‌ها، یک سهم می‌گویند. معمولا قیمت اسمی سهام در ایران 100 تومان است. هر فرد وقتی اقدام به خرید سهام می‌کند در واقع فعالیت خود در بازار سرمایه را شروع کرده است. افراد پس از خرید سهام، مالک جزئی از دارایی شرکت می‌شوند.

سرمایه‌گذاری چیست؟

منظور از سرمایه‌گذاری، صرف هزینه‌ای مشخص به همراه پذیرفتن ریسک (احتمال خطر) مشخص یا نامشخص برای کسب سود در آینده است. مهمترین هدف سرمایه‌گذاری، کاهش «هزینه‌های فرصت» است به این معنا که ممکن است فرد پول مازاد راکدی داشته باشد که بتواند آن را در محلی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود به کارگیرد اما به علت عدم آگاهی، فرصت کسب سود را از دست بدهد.

نحوه دریافت کد بورسی و معاملاتی ازکارگزاری بورس بیمه ایران چگونه است؟
برای اطلاع به لینک زیر مراجعه و فیلم آموزشی شیوه دریافت کد بورسی و کد معاملاتی را مشاهده کنید:
 
کد بورسی چیست؟
کد بورسی مانند شماره ملی منحصر به فرد است. شما با داشتن کد بورسی می‌توانید از طریق یک یا چند کارگزاری به خرید و فروش سهام،‌ عرضه اولیه، اوراق اسناد خزانه اسلامی یا تسهیلات مسکن بپردازید. حتی اگر از چند کارگزاری خرید و فروش آنلاین سهام انجام دهید، کد بورسی شما یکسان خواهد بود. بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت و معاملات خود را آغاز کنید.
آیا مشتریان می‌توانند در چند کارگزاری ثبت نام کنند؟
بله، هر شخص می‌تواند همزمان در چند کارگزاری ثبت نام کند و سهام بخرد اما تنها در یک کارگزاری می‌تواند برای فروش سهام خود اقدام کند.
قیمت سهام را در کجا می‌توان مشاهده کرد؟
قیمت روزانه سهم را  می‌توان به شکل زنده و لحظه‌ای در سایت www.tsetmc.com مشاهده کرد.
کسانی که در چند کارگزاری فعال هستند، از کجا بدانند سهام عدالت آنها در سامانه کدام کارگزاری قرار گرفته است؟آیا این کارگزاری را میتوان تغییر داد؟
این افراد می‌توانند از طریق تماس با شماره 1569 داخلی 1 از کارگزار ناظر خود در سهام عدالت مطلع شوند. به زودی امکان تغییر کارگزار ناظر فراهم خواهد شد.
کسانی که شماره شبای آنها به دلایلی مثل عدم استفاده طولانی‌مدت مسدود شده است، برای دریافت مبلغ فروش خود باید چه کاری انجام بدهند؟
این اشخاص باید به نشانی اینترنتی www.sahamedalat.ir  مراجعه کنند و شماره شبای خود را تغییر دهند و سپس منتظر تائیدیه از سوی بانک مرکزی بمانند.
چرا برخی با گذشت مدت طولانی از تقاضای فروش سهام عدالت، هنوز پولی به حسابشان واریز نشده است؟

تا کنون بیش از 60 هزار میلیارد تومان از فروش سهام عدالت تسویه شده است. علت عدم دریافت وجه به احتمال قوی تایید نشدن شماره موبایل یا شباست. سهامداران می‌توانند با تماس با شماره 1569 و گرفتن کد 1 از کارگزار ناظر خود مطلع شوند و در جریان فرایند فروش قرار بگیرند. بعضا علت واریز نشدن یا واریز مرحله‌ای وجوه، به دلیل بسته بودن نماد به دلایلی مانند برگزاری مجامع یا وجود تقاضاهای فروش زیاد و کمبود خریدار است که اصطلاحا در بورس به صف فروش معروف است. با این اوصاف کارگزاران برای صیانت از دارایی سهامداران، سفارش‌های فروش را در زمان‌های مقدور و مناسب ارائه می‌دهند که بعضا زمان‌بر است.

پیش از این لازم بود کسانی که تقاضای کد بورسی دارند، برای احراز هویت به دفاتر اعلام شده مراجعه کنند. آیا امکان احراز هویت غیر حضوری فراهم شده است؟
بله. با مراجعه به سامانه سجام به نشانی sejam.ir و پس از تکمیل اطلاعات، می‌توان در همان سامانه از طریق گزینه «احراز هویت الکترونیکی» بدون مراجعه فیزیکی همه اقدامات لازم را انجام داد. البته برای فروش سهام عدالت نیازی به تکمیل اطلاعات در سامانه سجام نیست. فعالسازی کد بورسی، مراجعه به سجام و احراز هویت در صورتی لازم است که افراد مایل به خرید و فروش سایر سهم‎های موجود در بورس و فرابورس باشند.
چطور می‌توان سهام عدالت را مشاهده و مدیریت کرد؟
 برای همه افرادی که دارای سهام عدالت هستند، کد بورسی صادر شده است. افرادی که از قبل کد بورسی فعال دارند، می‌توانند از طریق سامانه‌های سهام عدالت کارگزاری‌ها دارایی‌های خود را مشاهده کرده و در صورت تمایل به فروش رسانند. افرادی که قبلا کد بورسی نداشته‌اند و روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند برای اطلاع از دارایی خود به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به نشانی www.sahamedalat.ir مراجعه کنند. روش‌های فروش سهام عدالت به قرار زیر است:
 
 • ثبت درخواست فروش با مراجعه به سامانه‌های فروش سهام عدالت شرکت‌های کارگزاری که فهرست آن در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس seo.ir موجود است.
 • مراجعه حضوری به شعب بانک.
 • ثبت درخواست فروش از طریق مراجعه به وب‌سایت بانک.
نکته: لازم است افراد به شکل حضوری یا غیرحضوری به شعب همان بانکی مراجعه کنند تا شماره شبای آنها در سامانه سهام عدالت ثبت شود.
آیا با کد بورسی صادرشده برای سهام عدالت می‌توان سایر سهم‌های بورس یا فرابورس را خرید و فروش کرد؟
کد بورسی صادر شده برای سهام عدالت غیرفعال است. بدین معنا که فروش سهام عدالت از طریق بانک یا کارگزاری از طریق همین کد و بدون فعالسازی مقدور است اما چنانچه دارندگان سهام عدالت مایل به خرید و فروش سایر سهم‌های موجود در بورس و فرابورس باشند، لازم است برای فعالسازی کد بورسی خود به سامانه سجام به نشانی sejam.ir  مراجعه کنند.
آیا هنوز هم امکان تعیین روش غیرمستقیم و مستقیم وجود دارد؟
این مهلت تا ساعت 24 روز پنجشنبه 29/03/1399 به پایان رسیده است و در حال حاضر برنامه‌ای برای تمدید آن وجود ندارد.
آیا در روش غیر مستقیم هم امکان فروش سهام وجود دارد یا فقط کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند سهام خود را بفروشند؟

در هر دو روش امکان فروش سهام وجود دارد. البته در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت برای کسانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، وجود دارد. درخصوص کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی شده‌اند و همین طور کسانی که روش مستقیم را برگزیده‌اند و بخشی از سهام آنها غیربورسی است، مقرر شده شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بورس پذیرش شوند و سهام آنها مورد معامله قرار گیرد. بنابراین افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند، می‌توانند سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نگه داشته یا در صورت تمایل به فروش برسانند. در حال حاضر یکی از این شرکت‌ها با نماد وسخراج در بورس پذیرش شده و امکان خرید و فروش سهام آن وجود دارد.

کدام یک از دو شیوه مستقیم یا غیرمستقیم سود بیشتری دارد؟
این موضوع به عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و اشخاصی که شیوه مستقیم را انتخاب کرده‌اند، بستگی دارد. با این حال، پیشنهاد می‌شود کسانی که اطلاعات کافی درباره فعالیت در بورس ندارند و فرصت یا علاقه به یادگیری آن را نیز ندارند، روش غیرمستقیم را انتخاب کنند.
تکلیف سود سالانه سهام در هر یک از روش‌ها چه می‌شود؟
افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند سود عایدی از سهام 36 شرکت بورسی را مانند سایر فعالان بورس دریافت خواهند کرد. بابت 13 شرکت غیربورسی نیز سود سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی به آنها تعلق خواهد گرفت.
آیا لازم است شماره شبا به خود فرد تعلق داشته باشد؟ آیا می‌توان شماره شبای سرپرست خانواده را برای همه اعضای خانواده استفاده کرد؟
شماره شبای هر فرد باید متعلق به خود او باشد. برای افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند، ولی قانونی آنها باید به بانک مراجعه و اقدام به افتتاح حساب کرده و شبای حساب مزبور را در سامانه وارد نماید.
آیا سهام عدالت در حال حاضر دربرگیرنده سهام یک شرکت خاص است؟
سهام عدالت مجموعه‌ای از سهم‌های 49 شرکت است که 36 شرکت از آنها در بورس حضور دارند و 13 شرکت دیگر هنوز وارد بورس نشده‌اند.
تفاوت روش غیر مستقیم و مستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟
اگر آزادسازی سهام عدالت به روش غیرمستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت فرد از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و فرد نمی‌تواند سهم‌های موجود در بسته سهام عدالت را به طور مستقیم و موردی بفروشد. در این روش سود یا زیان احتمالی به سهامدار بر اساس عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.
 
اگر آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم انتخاب شود، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به شکل مستقیم و بدون واسطه با لحاظ مراتب ذیل به فردی که این شیوه را برگزیده منتقل میشود:
 
 • به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام 36 شرکت بورسی به فرد تخصیص خواهد یافت. بعلاوه این افراد به ازای سهام شرکت‌هایی که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند داشت.
 • در این حالت مسئولیت مدیریت سهام اختصاص‌یافته از قبیل نگهداری یا فروش به عهده سهامدار است. البته در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن براساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط شورای عالی بورس انجام خواهد شد.
 • مطابق قانون تجارت این سهامدار از مزایای سهام تخصیص‌یافته از جمله سود توزیعی بهره‌مند خواهد شد.
تکلیف وراث پس از حضور در دفاتر منتخب پیشخوان و انجام کار و تقسیم سهام چیست؟

وراث تکلیف دیگری ندارند و به عنوان سهامدار سهام عدالت می‌توانند از منافع سهام و سود آن که به حسابشان واریز می‌شود، برخوردار شوند و صرفا به اطلاعیه‌های بعدی سازمان خصوصی سازی در خصوص سهام عدالت توجه کنند. برای کسب اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها می‌توانید به پایگاه اطلاع‌رسانی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه کنید یا با شماره 0211569 تماس بگیرید.

چرا برخی افراد برگه‌های سهام عدالت را دارند ولی در سامانه سهام عدالت نیستند؟
ثبت نام برخی افراد در سال‌های گذشته ناقص بوده و یا اطلاعات آنها در موعد مقرر به سازمان خصوصی‌سازی ارسال نشده است. برگه‌های عضویت که هم‌اکنون در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار دارد، فاقد اعتبار است و ملاک صرفا سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir  است.
تقسیم سهام عدالت مشمولان متوفی بین وراث قانونی چگونه انجام می‌شود؟

وراث قانونی مشمولان متوفی می‌توانند با مراجعه به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت  و با ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت، نسبت به تقسیم سهام عدالت و منافع آن اقدام کنند. تا زمانی که همه وراث قانونی نسبت به تامین مدارک لازم و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت اقدام نکنند، درخواست تقسیم ترتیب اثر داده نخواهد شد و چنانچه یک یا چند نفر از وراث نتوانند در دفاتر پیشخوان حضور پیدا کنند یا مدرک ارائه بدهند، انجام خدمات سایر وراث نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.

مدارک لازم برای ارائه به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک برای تقسیم سهام عدالت متوفیان چیست؟
 •  کدملی و تاریخ تولد متوفی
 • اصل کارت ملی وراث قانونی
 • اصل گواهی حصر وراثت متوفی
 • شماره شبای بانکی وراث
 • نشانی و کدپستی محل اقامت یکی از وراث
آیا امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت می‌تواند توسط وکیل، قیم ولی یا کفیل وراث قانونی انجام شود؟

بله. وراث می‌توانند نسبت به تعیین وکیل قانونی اقدام کرده و وکلای قانونی وراث با ارائه وکالتنامه رسمی ‌و محضری، امکان مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان و امضای تقسیم‌نامه سهام عدالت را به جای شخص وارث خواهند داشت. این اقدام در مورد قیم یا ولی و کفیل اشخاص نیز امکان‌پذیر است.

آیا مهلتی (سقف زمانی) برای مراجعه وراث قانونی به دفاتر پیشخوان تعیین شده است؟
خیر. هنوز سقفی تعیین نشده است اما به تمامی‌ذینفعان (وراث قانونی) توصیه می‌شود در اسرع وقت به این دفاتر مراجعه و خدمات لازم را دریافت کنند.
در صورت مفقودی برگه عضویت سهام عدالت، چه اقدامی‌باید انجام داد؟

هیچ لزومی ‌به در اختیار داشتن برگه عضویت سهام عدالت نیست و این برگه فاقد کاربرد و ارزش است. مشمولین سهام عدالت با مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir  می‌توانند از وضعیت عضویت و سهامداری خود مطلع شوند.

آیا می‌شود سهام عدالت را معامله کرد؟

هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است. در بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط ثبت نام شدگان قطعی، سهامدار نهایی سهام عدالت محسوب می‌شوند و هرگونه جابجایی مالکیت، معامله سهام و خرید و فروش برگه‌های در دست مشمولین، غیر قانونی و بلااثر است.

ارزش سهام تخصیص یافته به هر نفر چقدر است؟

 ارزش اولیه سهام متعلق به هر شخص مطابق مقررات مربوط تخصیص پیدا کرده و مشمولان می‌توانند صورت‌حساب خود را از طریق نشانی samanese.ir مشاهده کنند. بدیهی است ارزش روز سهام، هم اکنون بیش از میزان ارزش اولیه است. در حال حاضر در صورتحساب این افراد در آدرس  اینترنتی samanese.ir قابل مشاهده است.

چگونه می‌توان فهمید که شخص متوفی، مشمول طرح سهام عدالت بوده است یا خیر؟
وراث قانونی می‌توانند برای اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول‌بودن او کسب اطلاع کنند و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را ببینند.
در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نیست. در صورت تغییر در برنامه‌های دولت، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آخرین اطلاعات هویتی و اصلاحات شناسنامه‌ای تا دیماه ۱۳۹۵ از سازمان ثبت احوال کشور در بانک اطلاعات سازمان خصوصی سازی اعمال شده است. این مشخصات نهایی، مبنای عضویت و سهامداری مشمولین است. در صورت تغییر اطلاعات هویتی افراد پس از تاریخ فوق، لازم است برای اعمال تغییرات و اصلاح بانک اطلاعاتی با تلفن شماره 02183338 دفتر امور سهام عدالت تماس بگیرند.

آیا ثبت نام شدگان فوت شده کماکان مشمول سهام عدالت هستند؟
بله؛ ثبت نام شدگان نهائی در صورت فوت نیز جزو مشولین سهام عدالت هستند و وراث قانونی آنها می‌توانند از طریق آدرس اینترنتی samanese.ir  اطلاعات لازم را کسب و ضمن مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت، نسبت به تقسیم و تسهیم سهام شخص متوفی بین وراث قانونی ایشان اقدام کنند.
تکلیف پرونده متوفیانی که یک یا چند تن از وراث ایشان فوت کرده و یا حضور ندارند؛ چیست؟
در حال حاضر فقط پرونده متوفیانی که تمامی ‌وراث آنها در قید حیات و حاضر هستند، قابل بررسی و اقدام است. در صورت ایجاد امکان بررسی پرونده این دسته از متوفیان، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.
چگونه افراد می‌توانند مطمئن شوند که مشمول سهام عدالت هستند؟
همه افراد می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی samanese.ir و واردکردن مشخصات هویتی خود، ضمن اطلاع از مشمول بودن، صورتحساب خود را مشاهده کنند.
کدام اقشار جزو واجدین دریافت سهام عدالت بوده‌اند؟
فهرست اقشاری از جامعه که در 10 سال گذشته واجد شرایط دریافت سهام عدالت شده‌اند، همراه تعداد ثبت نام شدگان هر یک از این اقشار، در پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت به نشانی اینترنتی news.samanese.ir  منوی «سهام عدالت» قابل مشاهده است.
افراد جامانده و کسانی که تا کنون برای سهام عدالت ثبت نام نکرده‌اند، چگونه می‌توانند مشمول دریافت سهام عدالت شوند؟
در حال حاضر به دلیل عدم وجود مجوز قانونی، ثبت نام و تخصیص سهام عدالت به افراد جدید میسر نیست. در صورت تغییر در برنامه‌های دولت، مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد.
شرایط دریافت اعتبار چیست؟

در ابتدا پرتفوی خودتان را به کارگزاری بورس بیمه ایران منتقل می‌کنید، سپس بعد از تماس با کارگزاری، برای دریافت اعتبار، ریسک پرتفوی شما بررسی می‌شود و براساس آن، درصد اعتبار تخصیص یافته به شما مشخص می‌شود. در نهایت باید برای امضای قراداد اعتباری و ارائه چک به مبلغ 1.5 برابر مبلغ اعتبار شما به کارگزاری مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 0218948 تماس بگیرید.

نوع حساب برای حساب وکالتی باید چگونه باشد؟
پس انداز، قرض الحسنه، جاری بدون دسته چک
آیا اشخاص حقیقی می‌توانند از بورس کالا خرید کنند؟
تنها برای خرید محصولات خاص که شرط تعیین سهمیه از طریق بهین‌یاب وجود ندارد، شخص حقیقی و یا شرکت‌های بازرگانی توانایی خرید دارند.
سهمیه برای خرید محصولات در بورس کالا توسط چه سازمانی تعیین می‌شود؟
وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت
برای افزایش سهمیه خود در بورس کالا به چه سازمانی باید مراجعه کنیم؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از بازدید از شرکت تولیدی مورد نظر و آمار تولید، نسبت به افزایش سهمیه تصمیم‌گیری می‌کند. شایان ذکر است در این فرآیند بورس کالای ایران و کارگزاری هیچ دخالتی ندارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کد بورس کالا چیست؟
 1. تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقوقی در بورس کالای ایران (یک صفحه) در دو سری و ارسال اصل هر دو
 2. تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقوقی (پنج صفحه) در دو سری و ارسال اصل هر دو
 3. افتتاح حساب وکالتی و تکمیل فرم برای واریز پیش‌پرداخت و ارسال فرم
 4. کپی اساسنامه شرکت
 5. کپی آگهی تاسیس شرکت
 6. کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات
 7. کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات در خصوص اعضای هیئت مدیره و دارندگان امضای مجاز
 8. اظهارنامه مالیاتی سال 98 منتهی به سال 99 به شکل کاملا خوانا و تمام صفحات
 9. کپی صورت‌های مالی که به تایید حسابرس قانونی رسیده باشد
 10. کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره به شکل کامل
 11. کپی پروانه بهره‌برداری (حتما دارای پشت صفحه باشد)
 12. کپی برگه گواهینامه ثبت نام مودیان مالیاتی
 13.   ثبت‌نام در سامانه انبارها و ذکر نام شرکت و شناسه ملی شرکت در قسمت بهره‌بردار
 14. ثبت نام در سامانه سجام
 15. اعلام شماره همراه مدیرعامل و یا یکی از صاحبان امضا در سربرگ شرکت
آیا اشخاص حقیقی می‌توانند از بورس کالا خرید کنند؟
تنها برای خرید محصولات خاص که شرط تعیین سهمیه از طریق بهین یاب وجود ندارد، شخص حقیقی و یا شرکت‌های بازرگانی توانایی خرید دارند.
آیا با کد اوراق می‌توان در بورس کالا خرید کرد؟
خیر؛ تنها در معاملات سپرده کالایی که شامل صندوق‌های طلا و گواهی سپرده زعفران، زیره و سکه است، می‌توان با کد اوراق، خرید انجام داد.
هر مشتری چند موقعیت باز میتواند داشته باشد؟
بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، اتخاذ موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌هایی روبرو است به این معنی که یک مشتری مجاز نیست بیش ‌از حد معینی که توسط هیئت پذیرش تعیین می‌شود، موقعیت تعهدی اخذ کند. هم‌اکنون سقف موقعیت‌های تعهدی برای مشتریان حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:
 
 مشتریان حقیقی:‌ مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۱۰۰۰ موقعیت تعهدی خرید و موقعیت فروش دریافت کنند.
 
مشتری حقوقی: مجازند در هر نماد معاملاتی ۱۰۰۰ موقعیت  دریافت کنند. این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار افزایش پیدا کند.
چگونه کد معاملات آتی دریافت کنیم؟
مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:
 
 • مراجعه به کارگزاری با شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • دریافت نامه معرفی به بانک از کارگزاری و مراجعه به بانک برای افتتاح حساب در اختیار بورس
 • اعلام شماره حساب در اختیار بورس به کارگزاری
 • بعد از طی مراحل فوق تا سه روزی کاری بعد، کد معاملات آتی کالا صادر خواهد شد
 • شماره تماس واحد آتی کالا کارگزاری بورس بیمه ایران : 0218948 داخلی: 119
در حال حاضر چه کالاهایی در آتی معامله می‌شوند؟
در حال حاضر سه کالای زعفران، زیره سبز و پسته فندقی در آتی کالا معامله می‌شود
 
 • پسته فندقی: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زیره سبز: هر قرارداد برابر با 100 کیلوگرم
 • زعفران: هر قرارداد برابر با 100 گرم
 
نکته: در حال حاضر بیشترین حجم مربوط به قراردادهای آتی زعفران نگین است.
مشخصات قرارداد آتی چیست؟
 • دامنه نوسان: 0.5 درصد روزانه
 • کارمزد خرید و فروش: ۳۰۰ تومان برای خرید و ۳۰۰ تومان برای فروش روی هر قرارداد
 • زمان معاملات: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا ۱5 و پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱5
 • حداقل وجه تضمین: 70 درصد وجه تضمین اولیه
وجه تضمین اولیه: مقدار پولی است که معامله‌گر باید در حساب خود نزد کارگزار داشته باشد تا بتواند موقعیت خرید یا فروش اتخاذ کند.
پوشش ریسک از طریق ابزار آتی به چه معنا است؟

پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن حداقل نمودن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با ورود به قرارداد آتی، دارایی خود را به قیمتی مشخص در آینده بفروشد. به این شکل، نوسانات بازار تاثیری بر قیمت دارایی خریداری شده نخواهد داشت و سرمایه‌گذار این دارایی را در زمان آینده با قیمتی مشخص به فروش خواهد رساند.  فرض کنید کشاورزی قصد دارد برای سال آینده 80 کیلوگرم زعفران تولید کند. برای فروش محصول در زمان برداشت دو حالت وجود دارد؛ حالت اول اینکه کشاورز زعفران خود را پرورش داده و در زمان برداشت به هر قیمتی که محصول را از او خریدند به فروش برساند یا می‌تواند به قیمتی که در حال حاضر در نظر دارد، محصول خود را در آینده بفروشد. حالت دوم این امکان را به کشاورز می‌دهد تا قیمت فروش محصول خود را از حالا برای آینده تعیین کند. در نتیجه کشاورز می‌تواند با ورود به قرارداد آتی زعفران محصول خود را به قیمتی که می‌خواهد در آینده به فروش برساند و با این کار ریسک کاهش قیمت در زمان برداشت محصول را از بین ببرد.

قرارداد آتی چیست؟

قراردادهای آتی توافقی است بین دو طرف معامله برای خرید و فروش یک دارایی در زمان مشخص و قیمتی معین در محلی که از سوی سازمان بورس تعیین می‌شود. در واقع بورس دوره‌هایی را در طول ماه‌های تحویل، معرفی و براساس قراردادهای آتی، زمان تحویل را مشخص و معیین می‌کند. هر یک از طرفین قرارداد حق دارند زمانی را در دوره تحویل برای تحویل کالا معیین کنند اما در قراردادهای آتی ماه‌های تحویل متفاوت در یک زمان معامله می‌شوند.  نکته دیگر قرارداد‌های آتی، استاندارد و کیفیت مشخص کالای مورد مبادله است.

دارایی پایه چیست؟
ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی، ابزاری هستند که قیمت و ارزش آنها از یک دارایی که اصطلاحا به آن «دارایی پایه» می‌گویند، مشتق می‌شود. معمولا در بورس‌های کالایی دنیا، دارایی‌های مختلفی از جمله محصولات کشاورزی، انواع فلزات، انواع فراورده‌های نفتی و سایر محصولات به عنوان دارایی پایه قراردادهای آتی مطرح می‌شوند.
چرا سهامی‌که خریده‌ام را در پرتفوی خود نمی‌بینم؟

این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که قصد داشته باشید یک سهم را از دو کارگزاری بخرید؛ به عبارت دیگر زمانی که سهم مورد نظر را قبلا از یک کارگزاری خریده باشید و در حال حاضر خرید اضافی‌تر از آن سهم را از کارگزاری دیگری خریده‌اید، در پرتفوی سپرده‌گذاری شما در کارگزاری جدید قابل مشاهده نیست و فقط در پرتفوی لحظه ای می‌توانید تغییرات سود، زیان و قیمت آن را مشاهده کنید. کارگزار ناظر شما، کارگزار اول است و برای انتقال سهم به کارگزاری جدید، باید روی آیکون کارگزار ناظر کلیک کنید.

لینک ورود به سامانه معاملاتی چیست؟
برای ورود به سامانه معاملات برخط اکسیر آدرس www.boursebimeh.exirbroker.com را در مرورگر خود وارد کنید.
چه نکاتی را باید هنگام ورود اطلاعات حساب کاربری‌ام رعایت کنم؟
 • قبل از واردکردن اطلاعات، یکبار دیگر آدرس سامانه اکسیر را چک کنید.
 • برای حفاظت از اطلاعات حساب کاربری‌تان تا آنجا که ممکن است از صفحه کلید مجازی استفاده کنید.
 • هرگز اطلاعات حساب کاربری خود شامل نام کاربری و رمز عبور را در اختیار دیگران قرار ندهید.
 • پس از اتمام کار با سامانه اکسیر، حتما روی دکمه خروج از سامانه کلیک کنید.
سامانه معاملاتی کارگزاری بورس بیمه ایران،‌ مختص تلفن‌همراه چیست؟
برای تلفن‌همراه می‌توانید از اپلیکیشن رایان همراه استفاده کنید:
 
برای دانلود نسخه Android روی لینک زیر کلیک کنید:
برای دانلود نسخه ios روی لینک زیر کلیک کنید:
چرا سهام خریداری‌شده در پرتفوی لحظه ای نیست اما در پرتفوی سپرده‌گذاری هست؟
علت ندیدن سهام خریداری شده در پرتفوی لحظه‌ای می‌تواند به سبب یکی از موارد زیر باشد:
 
الف) سهام مورد نظر از کارگزاری دیگر خریداری شده است.
 
ب) تغییر کارگزار ناظر انجام نشده است.
 
ج) اختلال‌های لحظه‌ای در سامانه معاملاتی اتفاق افتاده است.
 
اگر کارگزار ناظر شما، کارگزاری بورس بیمه ایران است، باید به شکل دستی، سهم را در پرتفوی لحظه‌ای وارد کنید.
چرا تغییر کارگزار ناظر در سامانه معاملاتی ثبت نمی‌شود؟
مشکل عدم ثبت کارگزار ناظر می‌تواند چند دلیل داشته باشد؛
 
 • احراز هویت سجام را انجام نداده باشید.
 • توافق‌نامه‌های خود را تائید نکرده باشید.
 • حساب شما بدهی داشته باشد.
 • درصورتی که قبل از گرفتن کد بورسی در شرکت یا ... برای شما برگه سهمی‌خریداری شده است اما نسبت به تجمیع کدهای خود اقدام نکرده باشید.
 • برای سهم مورد نظر از کارگزاری دیگری اعتبار گرفته و تسویه اعتباری خود را انجام نداده باشید.
علت وارد نشدن به سامانه معاملاتی اکسیر چیست؟
برای حل مشکل ورود به سامانه معاملاتی اکسیر موارد زیر را رعایت کنید:
 
 • اطمینان از اتصال به اینترنت
 • اطمینان از خاموش بودن فیلترشکن
 • رعایت حروف بزرگ و کوچک (روشن یا خاموش بودن دکمه Caps Lock روی کیبورد)
 • استفاده از مرورگر کروم و به روزرسانی منظم آن
 
نکته: برای بار اول از طریق سیستم و با مرورگر کروم وارد شوید
اگر رمز خود را فراموش کرده‌ام چگونه رمز جدید دریافت کنم؟
اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید با «مرکز تماس مشتریان» کارگزاری بورس بیمه ایران به شماره 0218948 تماس بگیرید.
چرا هنگام معامله با خطای ارسال سفارش در ثانیه مواجه می‌شوم؟
برای حل مشکل عدم معامله در ابتدای ورود به سامانه معاملاتی اکسیر و خطاهایی از جمله ارسال سفارش در ثانیه، لازم است تا در ابتدا توافق‌نامه‌های موجود در سامانه اکسیر را تائید کنید. برای آشنایی با روند کار از طریق لینک زیر وارد صفحه ویدئوهای آموزشی ما شوید و فیلم تائید توافق‌نامه را ببینید.
 
پس از فروش سهم، چقدر طول می‌کشد تا پول به حساب بانکی واریز شود؟

اگر قصد دریافت وجه برای روز کاری آینده (فردا) را دارید باید درخواست خود را تا قبل از ساعت 13 ظهر (امروز) ارسال کنید. مبلغ واردشده بعد از درج تاریخ، قابلیت تغییر دارد. واریز وجوه به حساب مشتریان در خصوص فروش سهام به مدت 3 روز کاری پس از فروش و در خصوص سایر اوراق بهادار 2 روز کاری پس از فروش است.

چرا سهامی‌ که خریده‌ام را در پرتفوی خود نمی‌بینم؟

این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که قصد داشته باشید یک سهم را از دو کارگزاری بخرید؛ به عبارت دیگر زمانی که سهم مورد نظر را قبلا از یک کارگزاری خریده باشید و در حال حاضر خرید اضافی‌تر از آن سهم را از کارگزاری دیگری خریده‌اید، در پرتفوی سپرده‌گذاری شما در کارگزاری جدید قابل مشاهده نیست و فقط در پرتفوی لحظه ای می‌توانید تغییرات سود، زیان و قیمت آن را مشاهده کنید. کارگزار ناظر شما، کارگزار اول است و برای انتقال سهم به کارگزاری جدید، باید روی آیکون کارگزار ناظر کلیک کنید.

در کدام بانک‌ بدون انتقال وجه به کارگزاری می‌توانید به طور مستقیم از حساب بانکی خود خرید کرد؟
مشتریان می‌توانند با دریافت معرفی‌نامه از کارگزاری و مراجعه به یکی از شعب بانک ملت، نسبت به معرفی حساب مورد نظر برای برداشت مستقیم وجه اقدام کنند.
نحوه کار با سامانه معاملاتی اکسیر به چه صورت است؟
برای آشنایی با آیتم‌های مختلف سامانه معاملاتی اکسیر به لینک زیر مراجعه و فیلم های آموزشی را مشاهده کنید:
 
رمز خرید و فروش آنلاین سهام چیست؟
بعد از دریافت کد بورسی می‌توانید توسط پلتفرم (سایت یا موبایل) کارگزاری بورس، خرید و فروش سهام انجام دهید. برای اینکار لازم است از کارگزاری رمز دریافت کنید؛ پس از تکمیل مراحل ثبت نام در کارگزاری، رمز خرید و فروش آنلاین سهام برای شما پیامک (SMS) می‌شود.