کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۳ دی ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

 در هفته‌ای که گذشت بازارهای کامودیتی شرایط مثبت و متعادلی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌نظر می‌رسد خوش‌بینی درخصوص افزایش فعالیت‌های اقتصادی چین و کاهش تنش‌ها در اوکراین، شرایط بازارهای جهانی را بهبود بخشیده است. 
ارزش یوآن در مقابل دلار با وجود اینکه طی هفته‌های گذشته به سطح 6.95 بهبود یافت اما هفته قبل به دلیل افزایش موارد کووید در چین و انتظار بازار مبنی بر تاثیر منفی کوتاه‌مدت برداشتن محدودیت‌ها بر اقتصاد تحت فشار قرار گرفت. ضمن اینکه این انتظار وجود دارد که افزایش نرخ بهره آمریکا با شیب فعلی تا سطوحی بیش از انتظارات بازار ادامه یابد. 
اما در افق 2023 برداشته شدن (احتمالی) محدودیت‌های کووید می‌تواند تا حد زیادی از کندی اقتصاد چین بکاهد و تقاضای این کشور را برای واردات کامودیتی‌ بهبود بخشد. 
روز سه‌شنبه هفته گذشته بانک خلق چین اعلام کرد نرخ بهره اصلی خود را در ماه دسامبر در محدوده 3.65% حفظ خواهد کرد که تاثیر مثبت بر بهبود بخش مسکن چین خواهد داشت. بانک خلق چین از ماه اگوست تاکنون نرخ بهره خود را در سطوح پایین بدون تغییر باقی گذاشته است. 
در هفته گذشته رئیس‌جمهور اوکراین ولادیمیر زلنسکی طی دیداری با جو بایدن به منظور تقویت بنیه دفاعی کشورش قول دریافت سامانه دفاعی پاتریوت را دریافت کرد بلافاصله پس از این دیدار پوتین طی سخنرانی خود اعلام کرد هدف روسیه ادامه دادن به درگیری نظامی نیست و قصد پایان دادن به جنگ را دارد. 
به نظر می‌رسد کاهش تنش در اوکراین محرک جدی رشد قیمت انرژی مخصوصا گاز را در سال 2023 غیرفعال خواهد کرد. این عامل ضمن اینکه افزایش قیمت بیش از حد انرژی در اروپا را محدود می‌کند با کنترل تورم در اروپا می‌تواند سمت تقاضای بازارهای کالایی را بهبود بخشد و همچنین در یک سناریو خوشبینانه با بازگشت اقتصاد چین موجب افزایش واردات این کشور و بهبود بازار کامودیتی باشد. آنچه مبین است افزایش تنش در شرق اروپا با افزایش التهاب در اقتصاد بانک‌های مرکزی را در جهت بکار گرفتن مکانیسم افزایش نرخ بهره تحریک خواهد کرد.

 سنگ‌آهن و فولاد 

هفته گذشته قیمت جهانی سنگ آهن و بیلت در سطوح 110 و 521 دلاری حفظ شد. شاخص دلار روند کاهشی خود را حفظ کرده است که موجب تقویت یوآن و دیگر ارزها خواهد شد و تقاضای سنگ‌آهن را افزایش خواهد داد؛ از طرفی افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین قیمت سنگ‌آهن این کشور را در کوتاه‌مدت تحت فشار قرار می‌دهد. طی هفته گذشته شاخص قیمت میلگرد داخلی مصر همچنان صعودی بود و روز پنجشنبه با 7.5% رشد در بالاترین سطح 5 ماهه به 949 دلار در هر تن رسید.
 ایران به طور سنتی یکی از تامین‌کنندگان شمش فولاد مصر بوده و افزایش قیمت محصولات فولادی در این کشور برای فولادسازان ایرانی خبر خوبی است. طی هفته‌های گذشته افزایش قیمت فولاد و سنگ‌آهن بیشتر تحت تاثیر صرفه اقتصادی واردات این محصول با کاهش شاخص دلار بوده و کمابیش بازگشایی اقتصاد چین دلیل کافی برای حمایت از قیمت‌ها را به سرمایه‌گذاران نداده است. برای تداوم رشد قیمت‌ها نیاز است گشایش بااهمیتی در بخش مسکن چین رخ دهد و بازار تاثیر عملی آنرا بر واردات این کشور بیشتر لمس کند. 

گاز

نرخ گاز در هفته گذشته تحت تاثیر هوای ملایم اروپا ریزش شدیدی را تجربه کرد و حتی تا محدوده 4.6 دلار در هر بی‌تی‌یو کاهش یافت. نرخ گاز هلند با کاهش شدید به 85 یورو در هر مگاوات ساعت رسید. همچنین در آلمان و فرانسه نیز قیمت گاز افت کرد و کار این کشورها برای پُر کردن ذخایر گازی بسیار آسان شد. به نظر می‌رسد چالش اروپا برای تامین گاز در ماه‌های پیش رو به سطح حداقلی رسیده است. همچنین در هفته گذشته پیشنهاد سقف قیمتی 180 یورو در هر مگاوات ساعت برای گاز وارداتی اروپا از روسیه مطرح شد که در صورت عملی شدن آن می‌تواند از بسیاری جهش‌های غیر معمول در نرخ گاز جلوگیری کند. 

نفت

طی هفته گذشته قیمت نفت برنت دریای شمال با 6% رشد در محدوده 84 دلار در هر بشکه قرار گرفت. قیمت نفت خام پس از سخنان الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه افزایش یافت. در روز جمعه نواک اعلام کرد روسیه ممکن است تولید نفت خود را در اوایل سال 2023 بین 500 الی 700 هزار بشکه در روز کاهش دهد و اعلام کرد روسیه بجای فروش نفت خود با سقف قیمت ترجیح می‌دهد تولید خود را کاهش دهد؛ این در حالی است که روسیه در یک ماهه منتهی به 14 دسامبر نفت اورال خود را بر مبنای فوب، 48 دلار و 69 سنت و بر مبنای CFI، حدود 57 دلار 28 سنت در هر بشکه و کمتر از سقف قیمتی 60 دلاری تعیین شده توسط G7 به فروش رسانده است. 
عامل دیگری که در کوتاه مدت می‌تواند از بازار نفت حمایت کند، کاهش مداوم ذخایر استراتژیک نفت آمریکا است. ذخایر نفت خام آمریکا با 3.7 میلیون بشکه کاهش در هفته گذشته به سطح 378 میلیون بشکه رسید. 
بایدن از ابتدای فعالیت دولت‌اش تاکنون حدود 240 میلیون بشکه از ذخایر نفت آمریکا را به منظور مدیریت عرضه و تقاضای بازار نفت جهان آزاد کرده است و تحلیلگران معتقدند به‌زودی تقاضای آمریکا برای پر کردن ذخایر موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد. 
 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.