کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

بازارهای جهانی هفته گذشته را تحت تاثیر بازگشایی مجدد چین و سقوط شاخص دلار مثبت دنبال کردند. سال جدید چینی از امروز آغاز شد و از هفته آینده تمام بازارها و ادارات دولتی چین به مدت 7 الی 12 روز تعطیل خواهند بود. انبارهای بورس شانگهای بارگیری کالاهای پایه را نهایتا تا تاریخ 6 بهمن انجام خواهند داد علیرغم اینکه بازگشایی چین و افزایش تقاضای این کشور به تنهایی می‌تواند معادلات عرضه و تقاضای جهانی را به سمت کسری عرضه پیش ببرد، به نظر می‌رسد معامله‌گران بازارهای جهانی در هفته پیش‌رو محتاط‌تر عمل کنند چراکه نمی‌خواهند با کاهش تقاضای چین برای کالاهای پایه طی دو هفته آینده به دلیل بسته بودن انبارها با شوک منفی در قیمت مواجه شوند. برای بازارها افزایش تقاضای واقعی چین بسیار اهمیت دارد؛ هرچند طی هفته‌های اخیر تقاضای کامودیتی‌ها به دلیل کاهش موجودی انبارهای چین تقویت شد اما اولین گزارش‌ها از اقتصاد چین باید این افزایش تقاضا را همراهی کند.  
در آمریکا سیاست‌های فدرال رزرو در لبه خوش‌بینی یا بدبینی نسبت به کاهش تورم ایلات متحده در ماه‌های اخیر قرار گرفته است. بسیاری از اعضای فدرال رزرو افزایش نرخ بهره 5/0 واحد درصدی و رسیدنِ نرخ بهره اصلی به 5 واحد درصد را برای تجربه یک فرود آرام و کاهش نرخ تورم به میزان مناسب را برای جلسه بعدی فدرال رزرو مطلوب می‌دانند. کاهش نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر مطابق با انتظارات و با شیب مناسبی بوده است. لذا انتظار می‌رود اگر شاهد اتفاق غیرمنتظره‌ای در عرصه جهانی نباشیم برای جلسه بانک‌های کشورهای‌ توسعه یافته در ماه‌های پیشرو شاهد ثبت قله‌های نرخ بهره و پس از مدتی توقف در محدوده 5 الی 5/5 درصد، شروع نزول نرخ‌ها را داشته باشیم. 
در اروپا کاهش شدید نرخ گاز به اقتصاد کشورها کمک کرده تا عملکردی بهتر از انتظار را ثبت کنند. شتاب رشد نرخ تورم کاهش یافته و اعضای بانک مرکزی اروپا امیدوارند در نیمه اول 2023 قله نرخ تورم در این اتحادیه ثبت شود و سپس روند کاهشی را داشته باشیم. همچنین این امیدواری به وجود آمده که رکود بسیار خفیف‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد به وقوع بپیوندد. 
 
سنگ‌آهن و فولاد 
در یک ماه اخیر قیمت جهانی سنگ‌آهن با رشد بیش از 32 درصد از محدوده 92 دلار به بالای 122 دلار رسیده است. این افزایش قیمت تحت تاثیر کاهش ارزش یوآن در مقابل دلار و همچنین افت شاخص دلار و افزایش ارزش واردات فلزات برای سرمایه‌گذاران چینی بوده است. اما آنچه به افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در این یک ماه کمک کرده، بازگشایی اقتصاد چین و انتظارات برای رونق بازار مسکن بوده است.
همچنین شاخص‌های بورس چین به پیشتازی شاخص صنعت ساختمان در این مدت رشد بیش از 9% را تجربه کردند. آخرین داده شاخص مسکن چین برای ماه دسامبر می‌باشد که آنرا در محدوده منفی 5/1% نشان می‌دهد. بازارها چشم انتظار انتشار داده‌های بخش مسکن در ماه ژانویه هستند. این داده‌ها در تاریخ 16 فوریه (27 بهمن‌) به بازار مخابره می‌شود و از طرفی در حد فاصله این انتظار تعطیلات دو هفته‌ای سال نو چینی را خواهیم داشت؛ از این رو که تحلیل‌گران داده‌های ماه ژانویه را هم‌چندان صعودی و با تغییرات شگرف نسبت به ماه قبل خود پیش‌بینی نمی‌کنند، می‌توان پیش‌بینی کرد طی هفته‌های پیشرو روند متعادلی را در سنگ‌آهن و فولاد جهانی شاهد باشیم و پس از آن رشد واقعی تقاضا در چین مجدد محرک قیمت‌ها باشد. 

نفت 

قیمت نفت برنت طی هفته گذشته با حدود 6/2% افزایش به محدوده 88 دلار در هر بشکه رسید. تداوم رشد در قیمت نفت به دلیل انتظار افزایش تقاضای چین در سال 2023 و کاهش صادرات روسیه صورت پذیرفته است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا ذخایر جهانی نفت در ماه نوامبر 1/79 میلیون بشکه افزایش یافت (درحالی که ذخایر استراتژیک نفت آمریکا طی هفته گذشته در محدوده 371 میلیون بشکه ثابت مانده است)، همچنین این انتظار وجود دارد که نیمی از تقاضای نفت در سال 2023 را چین بر عهده بگیرد.
در این گزارش اشاره به کاهش 200 هزار بشکه‌ای صادرات نفت روسیه در ماه دسامبر و افت صادرات این کشور به 8/7 میلیون بشکه در روز شد و برآورد شده که رشد عرضه نفت در سال 2023 با کاهش 1 میلیون بشکه‌ای همراه باشد که حتی با رونق بازارهای چین بازار نفت به تناسب با مازاد تقاضای بیشتری نیز همراه باشد. این گزارش در سال 17 روز جمعه به وقت تهران منتشر شد که پس انتشار آن شاهد افزایش یک دلاری در قیمت نفت برنت بودیم. 
 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.