کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته
۱۶ مهر ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

 
ماه اکتبر فرا رسید و شاهد بهبود اوضاع کامودیتی‌ها هستیم. اگر نگاهی تاریخی داشته باشیم در پاییز با افزایش تقاضا در بخش انرژی، مسکن و پیش خرید بخش کشاورزی حال اقتصاد جهانی بهتر بوده است. تحلیلگران در هفته اخیر تا حدودی چشم‌انداز خود را از رکود اقتصاد جهانی تعدیل کردند. مهمترین دلیل برای تعدیل تحلیل‌ها ریشه در آمارهای اقتصادی منتشر شده از بازیگر اصلی اقتصاد جهانی دارد. علیرغم تداوم سیاست سختگیرانه افزایش نرخ بهره، در آمریکا نشانی از رکود مشاهده نمی‌شود؛ در ماه سپتامبر اشتغال در ایالات متحده در بالاترین سطح 50 سال اخیر قرار گرفت و نرخ بیکاری از 3.7 درصد به 3.5 درصد کاهش یافت و متوسط نرخ دستمزدها در ماه سپتامبر 3 درصد بالاتر از ماه گذشته بود. آمار اشتغال آمریکا در کنار آمارهای شاخص مدیران خرید، بهای تولیدکننده و مصرف‌کننده، آمارهای خرده‌فروشی و آمارهای بخش مسکن آمریکا نشان می‌دهد که رشد اقتصادی آمریکا کاهش بسیار محدود داشته و در مواردی حتی تورم و رشد اقتصادی صعودی بوده است. 
 
تورم آمریکا در محدوده 6 درصد قرار دارد. رشد تقاضای خانوارها پس از بحران همه‌گیری کرونا و تبعات حمله روسیه به اوکراین از عوامل افزایش فشارهای تورمی بوده و سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو همچنان موفق به کنترل آن نشده است. به نظر با توجه به روند فعلی، افزایش 0.75 درصدی نرخ بهره آمریکا برای جلسه ماه اکتبر فدرال رزرو دور از انتظار نباشد. لازم به ذکر است در یکسال اخیر ایالات متحده نرخ بهره را از محدوده 0.25 درصد به 3.25 درصد افزایش داده و این اقدام منجر به قدرت‌گیری بی‌سابقه شاخص دلار در برابر سایر ارزها شده است. 
 
 
 
فولاد و سنگ‌آهن
 در اتحادیه اروپا همچنان شاهد اخلال در زنجیره ارزش فولاد هستیم. با رشد ارزش دلار و مسائل مربوط به حمل و نقل دریایی اروپا، هزینه تامین زغال‌سنگ و سنگ‌آهن بالا رفته است. از طرفی افت قیمت محصولات فولادی در اروپا حاشیه سود تولید فولاد را در کشورهای این منطقه نزدیک به صفر رسانده و شرایط رکودی را به وجود آورده است. بازار فولاد هند نیز به دلیل بحران انرژی و افزایش بهای تولید، شرایط رکودی را دنبال می‌کند. صادرات سنگ‌آهن و گندله در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر در هند افت 73 و 34 درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل تجربه کرده است. با این وجود برای بازار ترکیه اوضاع فرق می‌کند از آنجا که فولادسازان این کشور از قراضه برای تولید محصولات فولادی استفاده می‌کنند با ثبات نرخ قراضه در محدوده 376 دلار و تداوم تقاضای اروپا از این کشور موفق به حفظ حاشیه سود و حتی از رقابت بر سر نرخ‌هایشان برخوردار شوند. پیش‌بینی می‌شود با حل بحران انرژی اروپا و توقف سیاست کووید صفر و بازگشت کامل اقتصاد چین به بازاهای جهانی تقاضا برای فولاد بهبود یابد اما بهبود قابل توجه نرخ جهانی این محصول با توجه به همزمانی بازگشت کارخانه‌های از مدار خارج شده به مدار تولید به زودی رخ نخواهد داد. 

فلزات رنگین

بیشتر فلزات رنگین در سیکل کاهش عرضه و تقاضای ضعیف گیر کرده‌اند. در حالی که ذخایر آلومینیوم، روی، سرب و مس در پایین‌ترین سطح خود قرار دارند، تقاضای این محصولات با کاهش تقاضای بازار خودرو و مسکن چین در یکماه اخیر نزولی بوده است. بانک مرکزی چین در تابستان با اتخاذ سیاست‌های حمایتی به خوبی توانست تقاضای این بخش‌ها را بالا نگه دارد و با رکود مقابله کند اما با کمتر شدن حمایت دولت در یک ماه اخیر بازار فلزات با تلاطم همراه شده است؛ بطور مثال با وجود رشد 9 درصدی قیمت سرب در هفته اخیر متاثر از گزارش‌های منتشر شده از موجودی انبارهای اروپا و بورس شانگهای، این رشد در شرایطی رخ داد که سرب در هفته قبل خود افت تا محدوده 1.850 دلار که کمترین نرخ خود در سال 2022 بود را تجربه کرد. به نظر می‌رسد هر چند بازار فلزات رنگین در کوتاه‌مدت روند نوسانی را دنبال خواهد کرد اما در بلندمدت به دلیل افزایش تقاضا انرژی‌های تجدیدپذیر و محصولات برقی تقاضا برای این فلزات صعودی خواهد بود. 
 
نفت 
 در هفته‌ای که گذشت در بازار نفت ورق به کلی برگشت و شاهد رشد 15 درصدی قیمت نفت برنت بودیم. در مهمترین اتفاق هفته‌ گذشته، به درخواست روسیه جلسه اوپک پلاس برگذار شد و در حالی که انتظار تحلیلگران مبنی بر کاهش یک میلیون بشکه در روز برای اعضای این اتحادیه نفتی بود، اعضا برای کاهش 2 میلیون بشکه در روز توافق کردند. این تصمیم در شرایطی اتخاذ شد که اوپک پلاس تنها در اوج بحران همه‌گیری کرونا و نفت 20 دلاری چنین تصمیمی گرفته بود و در شرایط فعلی که اروپا به پیشواز زمستان می‌رود و ذخایر نفت آمریکا در کمترین سطوح خود قرار دارد اتخاذ چنین تصمیمی نشان‌دهده قدرت اتحادیه‌های نفتی است. در حال حاضر آمریکا که خود را متضرر اصلی این ماجرا نمی‌داند و از طرفی به هر چه ضعیف‌تر شدن اتحادیه اروپا در شرایط فعلی بی‌رغبت نیست، واکنش تندی به این تصمیم نشان نداده و تنها به این واکنش که ایالات متحده به دنبال گزینه‌های جایگزین اعضای اوپک پلاس برا تامین نفت است، اکتفا کرده است. اما در ادامه باید منتظر ماند و دید با افزایش قیمت نفت بازیگران اصلی بخش انرژی در عمل چه تصمیماتی اتخاذ خواهند کرد.

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.