کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته
۲۱ آبان ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

دو عاملِ خوش‌بینی درخصوص کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین و انتشار بهتر از انتظارات شاخص بهای مصرف‌کننده آمریکا (CPI) موجب تداوم روزهای سبز برای بیشتر کامودیتی‌ها در هفته گذشته شد. چین به طور مداوم در ماه‌های گذشته شایعات مربوط به کاهش سیاست‌های کووید صفر خود را رد کرده است اما هربار با انتشار اخباری ضد و نقیض در این خصوص بازارها واکنش مثبت به آن نشان می‌دهند و تحقق روند کاهشی محدودیت‌ها را در نظر می‌گیرند. نمونه آن در هفته گذشته بود درحالی‌که رهبران ارشد چین اعلام کردند خواستار پایبندی به سیاست کووید صفر هستند و بایستی بدون تزلزل این سیاست‌ها را اجرا کرد؛ کمیسیون ملی بهداشت چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مجموع محدودیت‌ها و قرنطینه مسافران را از 10 روز به 7 روز کاهش خواهد داد و این موضوع سبب تداوم واکنش مثبت بازارها شد. با این حال به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت با توجه به رشد قابل توجه شناسایی موردهای جدید ابتلا به کرونا (در یک روز از میانگین 1,000 مورد جدید در ماه‌های گذشته به بیش از 6,000 هزار مورد در هفته گذشته) انتظار برداشته شدن کامل محدودیت‌ها در کوتاه‌مدت سخت باشد. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که موارد جدید فوت به علت کرونا همچنان صفر است و می‌تواند امیدواری به کاهش محدودیت‌ها به صورت تدریجی را افزایش دهد. 

در آمریکا بازارها انتظار "رالی بابا نوئل" را می‌کشند جایی که تخفیف‌های پایان سال قیمت‌ها را کاهش می‌دهد و فروشگاه‌ها فروش‌های بالاتری را ثبت می‌کنند؛ در همین راستا انتشار کمتر از انتظار شاخص بهای مصرف‌کننده ماه اکتبر آمریکا در هفته گذشته نشان داد خوش‌بینی‌ها بی‌جهت نیست و در حالی که تحلیلگران شاخص CPI 0.6 درصدی را متصور بودند شاخص بهای مصرف کننده در سطح 0.4 درصد قرار گرفت و موجب سقوط شاخص دلار‎، رشد کامودیتی‎ها و تعدیل سخنرانی‌های مقامات فدرال رزرو شد. 

روز جمعه سخنرانی مقامات فدرال رزرو انجام شد و تاکید مقامات بر این مورد بود که علی‌رغم تعدیل مناسب اقتصاد، تورم همچنان بالاست و افزایش نرخ بهره کمتر از 0.75 درصد هنوز تامل بیشتری می‌خواهد. به نظر می‌رسد با پیچیده‌تر شدن فضای اقتصادی آمریکا با توجه به قوی بودن فضای اشتغال و بر سر کار آمدن احتمالی جمهوری‌خواهان در مجلس آمریکا و اهمیتی که برای اشتغال‎، مالیات کمتر و نرخ بهره پایین‌تر برای توسعه اقتصاد قائلند، تصمیمات فدرال رزرو برای افزایش بیشتر نرخ بهره با شیب فعلی سخت‌تر خواهد شد و این موضوه به نفع کامودیتی‌ها و سهام است. 

 

فلزات رنگین

فلزات رنگین در پایین‌ترین سطوح ذخایر خود قرار دارند و از طرفی تعطیلی نیمی از تولیدکنندگان اروپایی به دلیل افزایش هزینه‌ها، عرضه را با اخلال مواجه کرده است. همچنین تولیدکنندگان اروپایی به آمریکا فشار وارد می‌کنند که واردات آلومینیوم از روسیه را کاهش دهد و این کشور را تحریم کند. این موضوع می‌تواند باعث رشد بیشتر قیمت‌ جهانی این کالا شود. 

قیمت مس برای این هفته نیز صعودی و پیشتاز بود؛ اختلال در تولید پرو به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ این محصول باعث حمایت بیشتر از قیمت جهانی مس شد. به نظر می‌رسد با تحقق انتظارات درخصوص کاهش شاخص دلار در پایان 2022 روزهای سبز و متعادل فلزات رنگین در کوتاه‌مدت ادامه یابد. 

 

فولاد و سنگ‌آهن

کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین موجب تحرک قیمت سنگ‌آهن از کف 80 دلاری شده و نرخ‌ها با رشد 10 درصدی در دو هفته اخیر در سطح 88 دلار قرار گرفته است. به نظر می‌رسد با وجود کاهش رشد اقتصادی در چین و سایر نقاط جهان در سال 2022 و تقاضای پایین بازار در فصل سرما و تعطیلی صنایع پایین دست به دلیل قطعی گاز با توجه به عدم صرفه تولید فولاد از سنگ‌آهن و افزایش هزینه‌های تولید و تعطیلی کارخانه‌ها به تدریج بازار فولاد و سنگ‌آهن از رکود قیمتی خارج شود و اخلال در عرضه به افزایش قیمت‌ها کمک کند. 

اما همانطور که در هفته‌های گذشته به آن اشاره شد، بازار فولاد و سنگ‌آهن در کوتاه‌مدت به شدت تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی کشورهای بزرگ خواهد بود و افزایش قیمت‌ها در این محصولات قابل توجه نیستند. 

 

نفت 

ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده هر هفته سطوح پایین‌تری را به خود می‌بیند و در حالی در سطح 396 میلیون بشکه قرار دارد که در بیشترین میزان خود در فصل پایانی 2011 در سطح 726 میلیون بشکه قرار داشت. یعنی ذخایر نفت آمریکا که بیشتر به منظور تنظیم بازار جهانی نفت از آن استفاده می‌شد، تقریبا نصف شده است. این موضوع انتظارات برای تداوم رشد قیمت نفت در سطوح فعلی را تقویت می‌کند. از طرفی کاهش محدودیت‌های کرونایی چین به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده نفت جهان و امید به افزایش رشد اقتصادی این کشور در هفته‌های اخیر از قیمت نفت حمایت کرده و آنرا در سطوح بالای 90 دلار حفظ کرده است. 
در کنار عوامل بالا کاهش عرضه اوپک پلاس و فرا رسیدن موعد تحریم نفت روسیه توسط اروپا در ماه دسامبر (آذر ماه) می‌تواند تولید این کشور را بیش از 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش دهد که موجب رشد قابل توجه قیمت جهانی نفت خواهد شد. به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن مجموع عوامل تاثیرگذار بر قیمت جهانی نفت از جمله کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین، اخلال در عرضه از جانب اوپک پلاس، تحریم احتمالی نفت روسیه و کاهش ذخایر .  
 

استراتژیک نفت امریکا، برای نیمه اول سال 2023 حفظ قیمت در سطوح 90 الی 100 دلار در بشکه قابل پیشبینی باشد و افت قیمت‌ها را در شرایط فعلی متصور نیستیم.

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.