کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۲۴ دی ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

با برداشته شدن آخرین محدودیت‌های کرونایی توسط چین بازارهای جهانی هفته گذشته را با افزایش تقاضا آغاز کردند در ادامه نیز گزارش‌های امیدوارکننده از اقتصاد آمریکا موجب مثبت بسته شدن بازارها شد. دولت پکن در روز هشتم ژانویه 2023 با پایان دادن به سیاست کووید صفر محدودیت‌های 3 سال گذشته و قرنطینه اجباری برای مسافران ورودی به این کشور را لغو کرد. همچنین چین گذرگاه‌های مرزی دریایی و زمینی با مرز هنگ‌کنگ را باز کرد. پس از گذشت 3 سال از اعمال سخت‌گیرانه‌ترین محدودیت‌های جهان در چین که اقتصاد این کشور را به شدت تحت فشار گذاشت و منجر به اعتراضات مردم در این کشور شد، دولت چین هفته گذشته اقدام به برداشتن کامل محدودیت‌ها کرد. امسال سال نو چینی به طور رسمی از 21 ژانویه (1 بهمن) آغاز می‌شود و انتظار می‌رود در تعطیلات پیشرو حدود دو میلیارد سفر به چین انجام شود که از زمان همه‌گیری کرونا یک رکورد محسوب می‌شود. سیاست‌های دولت چین نشان می‌دهد این کشور واهمه کمی از افزایش تورم دارد و از طرفی بیشترین تلاش خود را برای محدود کردن اثر رکودی افزایش نرخ بهره کشورهای توسعه یافته غربی کرده است. از این رو با بازگشایی اقتصاد این کشور، رشد تقاضا در بازار و افزایش قیمت کالاهای پایه رقم خورده است. 
در انتهای هفته گذشته شاخص بهای مصرف کننده آمریکا منتشر شد؛ با انتشار این گزارش شاخص CPI خالص به 7/5% کاهش یافت و تورم سالانه به 5/6% رسید. همچنین شاخص CPI ایالات متحده در ماه دسامبر 1/0% کاهش یافت که کمتر از رقم مورد انتظار 0% ماهانه بود. شاخص CPI (بدون احتساب غذا و انرژی) 3/0% افزایش یافت که با انتظارات مطابقت داشت. شاخص انرژی با بیشترین کاهش ماهانه 5/4% کاهش یافت. کاهش نرخ تورم آمریکا در ماه دسامبر مطابق با انتظارات و با شیب مناسبی بوده است.
انتظار می‌رود اگر شاهد اتفاق غیرمنتظره‌ای در عرصه جهانی نباشیم، برای جلسه بانک‌های کشورهای‌ توسعه یافته در ماه‌های پیشرو شاهد ثبت قله‌های نرخ بهره و پس از آن شروع نزول نرخ‌ها باشیم. با این اوصاف می‌توان کف‌های اخیر در قیمت‌های جهانی کامودیتی را برای فصل ابتدایی 2023 معتبر دانست و نقش تعیین‌کننده برای افزایش قیمت‌ها را رشد تقاضای واقعی اقتصاد چین بر عهده خواهد داشت. 
 
فلزات رنگین 
 فلزات رنگین هفته‌ای سراسر مثبت را پشت سرگذاشتند. بیشترین افزایش قیمت در میان فلزات متعلق به فلز آلومینیوم با 12% رشد و نزدیک شدن به محدوده 2,600 دلار بود، پس آلومینیوم مس با 3/7% رشد و ورود به کانال 9,000 دلاری به پیشتازی خود در این هفته ادامه داد.
 
 عامل حمایت‌کننده از قیمت‌ها طی هفته‌های اخیر محدودیت مصرف انرژی برق و گاز صنایع، کاهش موجودی انبارها، نزدیک شدن قیمت به بهای تمام شده و خبر بازگشایی چین بوده است. به نظر می‌رسد همچنان بازارها به واسطه تعطیلات سال جدید میلادی تاثیر مثبت بر تقاضا ندارند و آنچه موجب افزایش تقاضا در بازار شده است، اثر کاهش موجودی انبارها و قطعی انرژی صنایع است. موجودی انبار بورس لندن در تمامی فلزات این هفته کاهشی بود، بیشترین کاهش موجودی را طی این هفته دو فلز روی و سرب داشتند. خوش‌بینی درخصوص تقاضای فلزات رنگین با رشد کمتر از انتظار نرخ بهره آمریکا و بازگشت اقتصاد چین تقویت شده است. 

نفت 

قیمت نفت برنت طی هفته گذشته با حدود 9% درصد افزایش به 5/85 دلار در هر بشکه رسید. در حالی که یک هفته قبل قیمت‌ها تحت تاثیر پیش‌بینی‌ها از رکود جهانی تا محدوده 78 دلار کاهش داشت. روند نوسانی هفته‌های اخیر نفت برنت تحت تاثیر فضای پر ابهام اقتصاد جهانی، اخبار مرتبط با کووید 19 در چین و تردید درخصوص آینده سیاست‌های فدرال رزرو شکل گرفته است. بانک آمریکایی گلدمن ساکس برای فصل چهارم 2023 بهبود تقاضای جهانی نفت را عاملی برای کمبود عرضه و افزایش قیمت نفت تا محدوده 105 دلار پیش‌بینی می‌کند. این بانک در گزارشی دیگر اعلام کرده بود که میانگین قیمت نفت در سال 2023 در محدوده 90 دلار قرار خواهد داشت. در نمودار زیر ذخایر استراتژیک آمریکا آمده است که در حال حاضر در سطح 5/371 میلیون بشکه قرار دارد. 

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.