کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

سرمایه گذاری صنعت بیمه در راه اندازی کریدوری ترانزیتی در برنامه هفتم توسعه

سرمایه گذاری صنعت بیمه در راه اندازی کریدوری ترانزیتی در برنامه هفتم توسعه
گسترش بیمه های عمر و زندگی به کاهش فقر در کشور کمک می کند
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: صنعت بیمه و بیمه ایران می‌تواند با طراحی و گسترش بیمه‌های جدید در چارچوب برنامه هفتم توسعه به کاهش فقر در کشور کمک کند.
 
بابک نگاهداری در همایش بررسی عملکرد ۱۱۰ روزه هلدینگ کسب‌وکار سبا با اشاره به تدوین چارچوب‌های جدید و نوع نگاهی تازه به توسعه کشور در برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: یکی از مباحث مهمی که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم به آن اشاره خاص کردند، بحث عدالت است. هم اکنون ضریب جینی در کشور به 0/4 درصد رسیده و این یعنی نابرابری در کشور افزایش یافته است. همچنین جمعیت زیر خط فقر کشور به 26/5 میلیون نفر رسیده و طبقه متوسط که راهبر توسعه کشور است، لاغر شده است. برای درمان این وضعیت یکی از اهرم‌های مناسبی که وجود دارد، صنعت بیمه است.
 
وی گفت: صنعت بیمه و در راس آن بیمه ایران که بخش عمده بازار بیمه‌ای کشور را در اختیار دارد، می‌تواند با تدوین بیمه‌های جدید و گسترش بیمه‌های موجود مانند بیمه‌های عمر و زندگی، به کاهش فقر کمک کند. گسترش این بیمه‌ها علاوه بر اینکه منابع لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در اقتصاد کشور را فراهم می‌آورد، می‌تواند به توسعه آموزش، کاهش نابرابری‌ها و افزایش رفاه اجتماعی منجر شود. از همین رو توسعه بیمه‌های عمر برای کاهش فقر یکی از محورهای مهم مورد توجه در برنامه هفتم توسعه است و افزایش ۵۰ درصدی این بیمه‌ها برای پنج سال آینده هدف‌گذاری شده است.
 
وی با بیان اینکه ارتقای حکمرانی درصنعت بیمه را در دستور کار داریم، افزود: افزایش شفافیت، نظارت و پاسخگویی در صنعت بیمه، افزایش سواد مالی مردم و آشنایی بیشتر افکار عمومی با صنعت بیمه جزو برنامه‌های در دست تدوین است.
 
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه چهار چالش و سه پنجره فرصت کشور در چارچوب برنامه هفتم توسعه به عنوان اولویت مورد توجه قرار دارد، ادامه داد: صنعت بیمه کشور اگر بخواهد به رسالت خود در توسعه کشور عمل کند، باید نگاهی به این اولویت‌ها داشته باشد که یکی از مهمترین آن، ایجاد منابع مالی از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند همین هلدینگ کسب‌وکار سبا است. باخلق منابع مالی از این طریق می‌توان ریسک سرمایه‌گذاری در کشور را پوشش داده و به فعالان اقتصادی کشور انگیزه بدهید.

 

کارگزاری بورس بیمه ایران  

نگاهداری اظهار کرد: دربرنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده است ضریب نفوذ صنعت بیمه به هفت درصد برسد و از این طریق می‌توان فضای امنی برای کسب‌وکار ایجاد کرد. چرا که قرار است رتبه فضای کسب‌وکار ایران در دنیا از ۱۲۷ کنونی به پله ۷۷برسد و صنعت بیمه یکی از ارکان اصلی تحقق این هدف است.

 

این مقام مسئول با تاکید بر ضرورت دانش بنیان شدن بیشتر صنعت بیمه و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: هم اکنون 0/9درصد ارزش افزوده صنایع ما مربوط به بخش دانش بنیان است که صنعت بیمه در این بخش هم می‌تواند کمک زیادی به کشور بکند.

 

وی با اشاره به نیاز کشور به سرمایه‌گذاری و نقش صنعت بیمه در تامین آن افزود: صنعت بیمه می‌تواند با استفاده از منابع در اختیار خود در نقاطی که کشور نیاز به سرمایه‌گذاری دارد؛ مانند شبکه‌های حمل‌ونقل، راه‌اندازی کریدورهای ترانزیتی و مانند آن در کرانه‌های خلیج فارس و دریای عمان به کمک کشور بیاید. هم اکنون تغییراتی در نظام بین‌الملل درحال ایجاد شدن است و جهت حرکت سرمایه به سوی شرق است که متاسفانه یا خوشبختانه، خاورمیانه محل رقابت ابر قدرت‌ها خواهد بود. لذا ایران باید در این نظام جدید برای خود جایابی مناسبی داشته باشد.

 

وی در ادامه توضیح داد: ما در برنامه هفتم توسعه توجه حکمرانی را به سوی دیپلماسی اقتصادی جلب کردیم که یکی از محورهای آن این است که کریدورهای ترانزیتی باید به طور حداکثری از داخل ایران عبور کنند و کشورهای دیگر در رقابت با ایران، نمی‌خواهند چنین شود. لذا صنعت بیمه و بیمه ایران از طریق همین منابعی که در هلدینگ سبا دراختیار دارد می‌تواند در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت و ایجاد زیر ساخت‌های مربوطه به کشور کمک کند.

 

نگاهداری افزود: همچنین سرمایه‌گذاری در دیگر بخش‌های زیر ساختی نظیر کشاورزی و امنیت غذایی، زنجیره ترانزیتی، انرژی و افزایش ارزش افزوده صنایع از دیگر محورهای مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری صنعت بیمه است.

 

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: جمع‌بندی ما این است که رفع موانع سرمایه‌گذاری و دیپلماسی اقتصادی شاه کلید برون رفت از مشکلات کنونی کشور است که ابزارهای مهمی برای تحقق این هدف در دست صنعت بیمه قرار دارد و لذا بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه‌ای کشور باید هلدینگ سبا را برای فراهم کردن منابع لازم برای این نقش آفرینی، تجهیز کند.

 

در ادامه این همایش، حسن شریفی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه ایران اظهارکرد: بیمه ایران ۳۳ درصد سهم صنعت بیمه کشور را به خود اختصاص داده و فروش بیمه ایران به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده که از این رقم بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت شده که بیشتر آن در بخش خودرو بوده است.

 

وی با اشاره به جهت‌گیری‌های جدید بیمه ایران تصریح کرد: درسال ۱۴۰۱ رویکرد بیمه ایران در کنار فروش با کیفیت، تغییر نگرش در برخی حوزه‌ها مانند استفاده از سیستم‌های نوین و دانش بنیان و دانش محور و آنلاین است. در این راستا سامانه پرداخت خسارت در حوزه خودرو و بخش‌های ثالث و بدنه به صورت برخط راه‌اندازی شده که این امر معطلی مردم را به حداقل رسانیده و باعث تغییر نگاه افکار عمومی به بیمه ایران شده است.

 

شریفی ادامه داد: ریل‌گذاری وسیاست‌های بیمه ایران در دوره جدید تفاوت اساسی کرده که این امر می‌رود تا این شرکت بزرگ بیمه‌ای را متحول کند.

 

محسن احمدی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل هلدینگ کسب‌وکار سبا هم در این همایش با اشاره به اینکه این هلدینگ برنامه‌اش را تا سال ۱۴۰۴ تدوین کرده و قصد ورود به برخی حوزه‌های استراتژیک کشور برای سرمایه‌گذاری‌های موثر را دارد، گفت: برنامه ۱۱۰ روزه دوم هلدینگ سبا که تا ۲۰ بهمن ماه امسال برنامه‌ریزی شده، محورهای مهمی را در برمی‌گیرد.

 

وی ادامه داد: در برنامه ۱۱۰ روزه دوم، نقش آفرینی در اقتصاد ملی و منطقه‌ای به عنوان دو راهبرد کلان هلدینگ سبا در نظر گرفته شده است. استان سیستان و بلوچستان به عنوان استان کمتر برخوردار و منطقه آزاد چابهار به واسطه موقعیت استراتژیک ترانزیتی و نقطه اتصال کریدور بین‌المللی شرق به غرب و شمال به جنوب و محدوده مرزی ریمدان به عنوان نقطه اتصال به بندر گوادر پاکستان و کریدورسیپک چین، به عنوان راهبرد اصلی سرمایه‌گذاری هلدینگ سبا جهت ورود به پروژه‌های کلان ملی هدف‌گذاری شده است.

 

احمدی تصریح کرد: همچنین با توجه به پذیرش ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و نهایی شدن موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا، سرمایه‌گذاری در این منطقه از طریق کشور قرقیزستان به عنوان دروازه ورود به بازار اوراسیا و محور ترانزیت ریلی با چین به عنوان اولویت اول راهبرد منطقه‌ای این هلدینگ هدف‌گذاری شده است.

 

مدیرعامل هلدینگ سبا گفت: ورود به بازار جذاب ۳۰۰میلیون نفری شرق آفریقا از طریق کشور اوگاندابا توجه به ویژگی‌های خاص و ممتاز آب‌وهوایی این کشور، به عنوان اولویت دوم راهبرد منطقه‌ای هلدینگ سبا در نظر گرفته شده است.

 

 شایان ذکر است همایش بررسی عملکرد ۱۱۰ روزه هلدینگ توسعه کسب‌وکار سبا و شرکت‌های تابعه به حضور و مشارکت مدیران عامل و اعضاء هیات مدیره شرکت‌های تابعه این هلدینگ و با هدف پایش عملکرد منتهی به پایان شهریور ماه ۱۴۰۱ ، انسجام درون سازمانی و هم‌افزایی در جهت تعالی اهداف و بررسی چالش‌ها و راهکارهای تحقق برنامه‌ها و بودجه ابلاغی سال ۱۴۰۱ روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱ در مجموعه فرهنگی بیمه ایران برگزار شد.

 کارگزاری بورس بیمه ایران
 کارگزاری بورس بیمه ایران
 کارگزاری بورس بیمه ایران
 کارگزاری بورس بیمه ایران

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.