کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته
۰۹ مهر ۱۴۰۱
 

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

معاملات بازارهای جهانی در هفته گذشته تحت تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو و اخبار مربوط به تکمیل بیش از 80 درصدی ذخایر گاز اروپا آغاز شد. توماس بارکین عضو فدرال رزرو اظهار داشت: اعضا همگی بر تداوم سیاست‌های سختگیرانه کنترل تورم اتفاق‌نظر دارند و افزود با سرعت فعلی افزایش نرخ بهره کاملا موافق است. اما در سوی دیگر، اعضای بانک مرکزی اروپا نشان دادند با افزیش نرخ بهره برای کنترل تورم چندان موافق نیستند و همین موضوع می‌تواند از قیمت کامودیتی‌ها حمایت کند. 

 

گاز 

در شرایطی که در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی از افزایش سطح ذخایر اتحادیه اروپا تا سطح 84 درصد و در برخی از کشورهای بزرگ تا سطح 90 درصد منتشر شده است، علی‌رغم واکنش منفی نرخ گاز در نقاط مختلف جهان به این گزارش‌ها، روسیه و متحدانش همچنان معتقدند زمستان سرد و منجمدکننده برای اتحادیه اروپا در راه است. پوتین در آخرین سخنرانی خود بر این موضوع تاکید کرد که غرب حقیقت بحران انرژی در زمستان را با ارائه گزارش‌ها و تبلیغاتش پنهان می‌کند. به لحاظ تکنیکی به نظر می‌رسد روند اصلاحی گاز تا سطوح 5.5 بی‌تی‌یو ادامه داشته باشد.
 
  
 
 
 
در هفته‌ای که گذشت الحاق چهار استان اوکراین به کشور روسیه از طریق همه‌پرسی در این مناطق سرتیتر خبرها شد. سناریو به این شکل پیش رفت که همه‌پرسی برگزار شد، اکثریت مردم مناطق رای به الحاق به روسیه دادند و پوتین اسناد الحاق مادام‌العمر این مناطق به روسیه را به امضا رساند. 
اگر نگاهی تاریخی به این ماجرا داشته باشیم، باید گفت که مناطق شرق اروپا و آسیای مرکزی تا قبل از فروپاشی عضو اتحاد جماهیر شوروی بوده‌اند؛ بعد از فروپاشی و استقلال این مناطق، میراث شوروی همچنان در این مناطق نهادینه شده بود و این میراث شامل وابستگی‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و استراتژیک می‌شود؛ به‌گونه‌ای که اکراین انبار غلات اعضای اتحاد جماهیر شوروی و سرزمین‌های شرقی اوکراین تنها راه ارتباطی این اتحادیه با آبهای آزاد بوده‌اند، پس از فروپاشی شوروی این روسیه بود که میراث‌داری نمود و این مناطق را به عنوان حیاط خلوت درنظر گرفت از این رو نفوذ ناتو به شرق و قطع دسترسی بی‌دردسر روسیه به آبهای آزاد با عضویت اکراین در اتحادیه اروپا برای روسیه تهدیدی جدی محسوب می‌شود. 
 
بنابراین با وجود اعلام حمایت صریح آمریکا از اوکراین برای بازپس‌گیری مناطق الحاقی به نظر می‌رسد وضعیت این مناطق نیز به مانند شرایطی که برای شبه جزیره کریمه در سال 2014 به وجود آمد و اعلام خودمختاری آن پیش خواهد رفت و این همه‌پرسی را می‌توان نقطه‌ای برای کاهش تنش‌ها و فیصله یافتن بحران اوکراین دانست. 

 
اما در چین هم اخبار و شایعات درخصوص کودتا و حصر خانگی شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور این کشور را داشتیم که البته پس از گذر چند روز و با حاضر شدن شی جلوی دوربین‌ها، خاتمه یافت. آنچه مشخص است بها دادن اذهان عمومی به اخبار منفی و دامن‌زدن به انتظارات منفی در خصوص تحولات سیاسی و اقتصادی جهانی است. رویکردی که همسو با آمارهای ضد و نقیض انتشار یافته از رشد اقتصادی چین در ماه سپتامبر است. به هر حال به نظر می‌رسد با پایان قرنطینه‌های چین به واسطه کرونا و رونق مجدد تولید در این کشور حال اقتصاد جهانی کمی بهتر شود. 
 
 
اوره
به دلیل افت قیمت گاز در هفته‌های اخیر نرخ اوره با کاهش حدود 14 درصدی مواجه ‌شد و در سطح 610 دلار قرار گرفت. علی‌رغم افت‌های اخیر در نرخ اوره، همچنان نرخ‌ها بالاتر از سطوح خرداد و تیر ماه قرار دارد. موسسه آرگوس معتقد است انتظار افت‌های جدی برای نرخ اوره در شرایط فعلی دور از انتظار است. به نظر می‌رسد با رسیدن فصل زمستان و افزایش تقاضا برای اوره در نیم کره جنوبی از قیمت اوره در سطوح فعلی حمایت شود. 

 

فلزات رنگین

فلزات رنگین (مس، سرب، روی و آلومینیوم) هفته‌ای متعادل و پر نوسان را به نمایش گذاشتند و شاهد حرکت‌های رفت و برگشت در فلزات بودیم. 
در فولاد و سنگ‌آهن با رسیدن قیمت‌ها به سطوح بهای تولید شده در نقاط مختلف جهان، نوسان قیمت‌ها مقداری باثبات‌تر بود. اما تحلیگران معتقدند رشد اقتصادی پایین‌تر از انتظارات خواهد بود و نمی‌توان انتظار راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های متوقف شده را حداقل برای فصل زمستان داشت. دیوید مالپاس، رئیس گروه بانک جهانی، اظهار داشت که کاهش شدید رشد جهانی می‌تواند به رکود جهانی تبدیل شود و هشدار داد که «تحت سیاست‌های فعلی، تنوع تولید انرژی جهانی ممکن است سال‌ها طول بکشد تا از روسیه دور شود و موجب ریسک رکود تورمی طولانی‌تر شود».  وی افزود: بانک جهانی برای اولین بار از زمان شروع ثبت آن در سال 1990، شاهد کاهش 4 درصدی درآمد متوسط جهانی بوده است.

نفت 
 نفت همچنان روندی کاهشی را دنبال می‌کند؛ تولید نفت اوپک در سپتامبر 210.000 بشکه در روز افزایش یافت و مجموع تولید این اتحادیه نفتی را به 29.81 میلیون بشکه در روز رساند که بالاترین میزان از آوریل 2020 است. عمده افزایش تولید نفت اوپک توسط لیبی، عربستان سعودی و نیجریه انجام می‌شود. روسیه در هفته گذشته به منظور حمایت از قیمت‌ها از اعضای اوپک پلاس درخواست جلسه کرد. به نظر علی‌رغم وعده‌های کشورهای نفتی مبنی بر کاهش تولید نفت بالای 70 دلار همچنان برای اعضا جذابیت اقتصادی دارد و آنها را به تولید بیشتر تحریک می‌کند. 

 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.