کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته
۳۰ مهر ۱۴۰۱
 

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

در هفته‌ای که گذشت دو عامل آمارهای اقتصادی چین و گزارش‌های اتحادیه اروپا مبنی بر پُر شدن ذخایر کشورهای بزرگ اروپایی، تاثیر متفاوتی را بر روند کامودیتی‌ها در بازار جهانی گذاشت. بانک مرکزی خلق چین در نشست روز پنجشنبه خود نرخ بهره را در 3.65 درصد حفظ کرد و کاهش یا افزایشی در آن نداد تا سیگنال منفی به بازار مخابره نگردد. آمار صادرات خودروی چین در ماه سپتامبر نشان از صعود این کشور به رتبه دوم بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان دارد و پیش‌بینی‌ها مبنی بر حفظ این جایگاه در فصل چهارم 2022 می‌باشد.
 به نظر می‌رسد به طور کلی با کاهش قرنطینه‌های کرونایی در فصل چهارم 2022 ، وضعیت اقتصاد چین کمی بهبود یابد. بلومبرگ در یک گزارش تحلیلی بیان می‌کند که با در نظر گرفتن تاثیر بیماری کووید 19 در دهه پیشرو دستیابی به رشد بالای 5 درصد برای اقتصاد چین سخت خواهد بود. 
 
گاز
در دنیای غرب اتحادیه اروپا فعلا بر روی کاغذ بحران انرژی را حل کرده است. در هفته گذشته کشورهای آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام کردند که ذخایر LNG آنها تقریبا پر شده و سوخت ذخیره شده در کشتی‌ها امکان تخلیه ندارد. البته باید در نظر داشت که هنوز زمستان از راه نرسیده و باید در عمل ادعای کشورهای اروپایی اثبات شود. در سمت دیگر روسیه، چین و متحدین آنها تمام تلاش خود را برای هر چه سخت‌تر کردن زمستان برای اروپا می‌کنند؛ در این راستا چین اعلام کرده است، فروش LNG خود را به کشورهای اروپایی و آسیایی متوقف می‌کند و علیرغم اعلام چین مبنی بر انجام این اقدام برای تضمین تامین گرمایش خانه‌ها در زمستان، برخی معتقدند این اقدام در جهت تحت فشار قرار دادن جهان غرب بوده است. به هر حال در هفته‌های اخیر بازار تا حد زیادی به گزارش‌های ذخایر گاز کشورهای اروپایی وزن داده و نرخ گاز در اروپا افت شدیدی را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد در ادامه سال با افزایش سرمای هوا در نیم کره شمالی و افزایش تقاضا از قیمت‌های گاز در این مناطق حمایت شود. 

متانول

همچنان تبدیل متانول به الفین‌ها زیانده است و بیشتر واحدهای الفین‌ساز اروپایی به این دلیل تعطیل شده‌اند. در هفته‌های اخیر از این جهت که متانول ارزان‌ترین سوخت گرمایشی در اروپا بوده است، از قیمت متانول تا حدودی حمایت شد اما با نزولی شدن نرخ گاز طبیعی برای هفته گذشته اقبال به متانول کمتر شده و این محصول هفته‌ای نزولی را پشت سر گذاشت.
 با توجه به خارج شدن برخی کارخانه‌های بزرگ متانول‌ساز از مدار تولید، انتظار می‌رود همچنان متانول سطوح بالای 300 دلار را حفظ کند. 
اوره
علی‌رغم روند نزولی ضعیفی که در نرخ جهانی اوره در هفته‌های اخیر شکل گرفته است، پیش‌بینی می‌شود به دلیل تعطیلی کارخانه‌های اوره ساز در آلمان و پیش خریدهای فصل پاییز و زمستان برای کشت بهاره نرخ اوره افت قابل توجهی نداشته باشد و حداقل برای فصل چهارم 2022 و فصل اول 2023 از قیمت‌ها در سطوح فعلی حمایت شود. اوره‌سازهای ایرانی همچنان اوره خود را با نرخ‌های بالاتر از 550 دلار به فروش می‌رسانند. 
 
 

 فولاد و سنگ‌آهن

هم‌زمان با تداوم محدودیت‌های کرونایی در کشور چین و کاهش تقاضای بخش مسکن و فولاد در این کشور، دولت چین سیاست‌های کربن صفر را قوی‌تر دنبال می‌کند و در برخی استان‌ها از تولیدکنندگان فولاد خواسته شده تا تولید خود را به سطح 50 درصد کاهش دهند. تحلیلگران درخصوص نرخ‌های سال 2023 سنگ‌آهن پیش‌بینی‌های متضادی را ارائه می‌دهند؛ موسسه Fitch نرخ 85 دلار در هر تن را برای سنگ‌آهن پیش‌بینی می‌کند. این موسسه دلایل خود را کاهش تقاضا برای فولاد، کاهش تولید فولاد و کاهش حاشیه سود تولید فولاد بیان می‌کند. در مقابل کسانی هستند که معتقدند نباید نسبت به تقاضا در صنایع پایین‌دست خودرو و مسکن بدبین بود و تقاضا در این محصولات خواهد توانست از نرخ‌های سنگ‌آهن و فولاد حمایت کند. به‌طور کلی همچنان تحلیلگران عدم رشد با اهمیت قیمت‌ها را برای فولاد و سنگ‌آهن در سال 2023 پیش‌بینی می‌کنند. 
 
 نفت 
از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، میزان ذخایر نفت این کشور یک سوم کاهش یافته است و ذخایر نفت استراتژیک آمریکا در پایین‌ترین سطح خود از ژوئن 1984 قرار گرفته است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند در این شرایط امکان کاهش تقاضای ایالات متحده در بازار نفت برای سال 2023 وجود نخواهد داشت. بازار نفت تحت تاثیر عوامل متضاد متعددی قرار گرفته است. 
علی‌رغم روند نزولی قیمت به دلیل افزایش‌های متعدد نرخ بهره آمریکا، احتمال رکود در اروپا و کاهش رشد اقتصادی چین؛ دلایلی از جمله تصمیمات اوپک، کاهش ذخایر استراتژیک و اخلال در عرضه از قیمت‌ها حمایت می‌کند و از شتاب روند نزولی کاسته است. 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.