کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته
۲۸ آبان ۱۴۰۱

 آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

هفته‌ای متعادل همراه با رگه‌هایی از عرضه را در بازار کامودیتی‌ها شاهد بودیم. در ابتدای هفته فشار فروش افزایش یافت و در میانه هفته به تدریج بازارها به تعادل رسیدند. افزایش بی‌رویه تعداد مبتلایان به کرونا در کشور چین بازارها را به وحشت می‌اندازد. تعداد موارد جدید در یک‌روز از مرز 16 هزار نفر عبور کرد تا خوشبینی‌ها درخصوص برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی رنگ ببازد اما مقامات بهداشتی چین همچنان تاکید دارند که نیازی به تکرار سخت‌گیری‌های گذشته نیست و برای این ادعا شاید یک دلیل واضح وجود دارد و آن صفر ماندن تعداد مرگ بر اثر کرونا علی‌رغم افزایش تعداد مبتلایان است. در نمودار زیر تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در کنار تعداد مرگ در دو سال اخیر را ملاحظه می‌کنید. 

 
در سه‌شنبه هفته قبل شاخص بهای تولیدکننده آمریکا در ماه اکتبر منتشر شد؛ انتظارات برای این شاخص افزایشی بود و در محدوده 0.5% قرار داشت اما شاخص در محدوده 0.2% منتشر شد. کاهش تورم در آمریکا سرمایه‌گذارن را به کاهش شدت سیاست‌های انقباضی در این کشور امیدوار می‌کند و واکنش مثبت بازارهای کامودیتی را به همراه دارد. هر چند مقامات فدرال رزرو همچنان معتقدند کاهش چند ماهه تورم می‌تواند یک واکنش موقتی باشد و هنوز نیاز است نرخ بهره در سطوح بالای خود حفظ شود. 

بوستیک، عضو فدرال رزرو طی سخنرانی خود اعلام کرد افزایش نرخ بهره بیشتری نیاز خواهد بود و احتمال دارد بر اثر تصیمات فدرال رزرو رکود اقتصادی ایجاد شود اما این بهتر از پایداری نرح تورم بالا است. به نظر می‌رسد اعضای فدرال رزرو با خود حساب کرده‌اند که هزینه رکود برای جامعه مصرفی آمریکا کمتر از تورم خواهد بود و اعلام حمایت فدرال رزرو از بازار کار قوی شعاری بیش نیست! در حالی که هزینه رکود برای چین، رقیب قدرتمند آنها که بیشترین صادرات کالایی را در جهان دارد، بسیار بیشتر است.

فلزات رنگین

بازار فلزات رنگین پس چند هفته صعودی، این هفته به تعادل رسید. در این چند هفته موجودی مس و آلومینیوم در انبارهای فلزات بورس لندن و شانگهای به سرعت افزایش یافت و می‌توان گفت پس از چند هفته افزایش قیمت فلزات تحت تاثیر کاهش موجودی‌ انبارها، این هفته بازارها به تعادل رسیدند و قیمت‌ها دوباره در مدار سیاست‌های کلان اقتصادی در عرصه جهانی قرار گرفت؛ جایی که وزن بیشتری طی هفته گذشته به ترس از افزایش محدودیت‌های کرونایی چین و اقدامات تهاجمی بیشتر از سمت فدرال رزرو آمریکا داده شد در حال حاضر بازارها در تلاطم این سیاست‌ها قرار دارند و سرمایه‌گذاران با تردید مواجه هستند. 

فولاد و سنگ‌آهن 

در هفته اخیر سنگ‌آهن روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و قیمت‌ عیار 62% این کالا با رشد خوبی به سطح 92 دلار در هر تن رسید. به نظر می‌رسد رشد اخیر سنگ‌آهن به واسطه افزایش هزینه‌های تولید فولاد، کاهش موجودی‌ها و خو‌ش‌بینی درخصوص کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین صورت پذیرفته است، ضمن این‌که باید در نظر گرفت 

قیمت سنگ‌آهن طی 2 سال اخیر از نرخ بالای 200 دلار به محدوه 90 دلار نزول داشته و برای تغییر روند نزولی سنگ‌آهن نیاز به تحولات مهم و مثبت در روند رشد اقتصادی چین است. ضمن این‌که شاخص تولیدات صنعتی در چین رشد 5 درصدی طی ماه اکتبر ثبت کرده است که کاهش 1.3 درصدی نسبت به انتظارات و رشد تاریخی در این ماه داشته است. 

نفت

در هفته گذشته نفت برنت دریای شمال با کاهش 8.4 درصدی بیشترین ریزش را تجربه کرد و در محدوده 87 دلار در هر بشکه قرار گرفت. مهمترین خبر تاثیرگذار بر بازار نفت جهان در هفته گذشته، تعیین سقف قیمتی بر نفت روسیه در 5 دسامبر (9 آذر) بود. برآوردها در این خصوص سقف قیمتی 60 دلار را برای مشتریان غیر اروپایی پیش‌بینی می‌کند که بسیار کمتر از قیمت‌های فعلی است. لذا باید در نظر گرفت که روسیه با تولید 10 میلیون بشکه دومین تولید‌کننده بزرگ نفت در جهان محصوب می‌شود. 
 

در کنار این برخی تحلیلگران تردیدهایی را درخصوص توانایی اوپک پلاس در کاهش دو میلیون بشکه‌ای تولید در ماه دسامبر مطرح کرده‌اند که مجموع این عوامل در کنار نگرانی همیشگی از رشد اقتصادی چین و افزایش موارد ابتلا به کرونا در این کشور موجب ریزش قیمت نفت شد. البته فصل سرما و استفاده از نفت به عنوان سوخت و افزایش تقاضا بر اثر کاهش بی‌سابقه موجودی کشورهای بزرگ در هفته‌های آتی می‌تواند از قیمت نفت در کوتاه‌مدت حمایت کند. 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.