کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۵ آذر ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

در هفته گذشته با افزایش تردیدها درخصوص رشد اقتصادی چین به دلیل افزایش مبتلایان به کرونا در این کشور بازارهای جهانی کار خود را پر عرضه دنبال کردند. افزایش بی‌رویه تعداد مبتلایان به کرونا در کشور چین بازارها را به عقب می‌راند تعداد موارد جدید در یک‌ روز از مرز 50 هزار نفر عبور کرده است. این تعداد حتی در روزهای اوج کرونا ثبت نشده بود. برای اولین بار طی هفته‌های اخیر 3 نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند که موجب تشدید نگرانی و محدودیت‌ها در شهرهای بزرگ چین شد. شانگهای چین از 3 آذر محدودیت‌ها را برای افرادی که وارد این شهر می‌شوند تشدید کرد و مقرر کرد کسانی که کمتر از 5 روز در این شهر اقامت دارند، اجازه ورود به مکان‌های عمومی را ندارند. به نظر می‌رسد با فوت چند تن از شهروندان چینی زنگ خطر برای دولت‌های محلی چین به صدا درآمده است. نمودار زیر میانگین تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در کنار تعداد مرگ بر اثر کرونا طی یک هفته در دو سال اخیر را نشان می‌دهد. 

 

 در کنار محدودیت‌های اعمالی دولت چین به دلیل کرونا این دولت تمایل بالایی به تحریک اقتصاد و بهبود تقاضا در سطح عمومی جامعه نشان می‌دهد. در این راستا بانک مرکزی خلق چین ذخیره قانونی بانک‌ها را به میزان 0.25% کاهش داد. بانک خلق چین عموما به جای تغییر در نرخ بهره تلاش می‌کند با کنترل حجم نقدینگی سیاست‌های پولی خود را اعمال کند که این اقدام به کاهش ذخایر قانونی یک سیاست انبساطی و در جهت بهبود سرمایه‌گذاری و تقاضا در اقتصاد محسوب می‌شود و به افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها کمک می‌کند. 

در هفته‌ای که گذشت شاخص PMI کشورهای اروپایی منتشر شد. این شاخص در کشور فرانسه در بخش ترکیبی تولید و خدمات 48.8 بود که از پیش‌بینی 49.6 پایین‌تر بود و نشان می‌‌دهد این کشور در ماه نوامبر با شرایط رکودی همراه بوده است. در آلمان شاخص ترکیبی PMI در سطح 46.6 منتشر شد که کمی بهبود را نشان می‌دهد اما همچنان پایین‌تر از سطح 50 قرار دارد و تداوم شرایط رکودی را در ماه نوامبر نشان می‌دهد. شاخص PMI منطقه یورو در سطح 47.8 منتشر شد و کمی بهبود را از سطح 47.3 ماه گذشته خود نشان می‌دهد. 

روز پنجشنبه شاخص سفارشات کالاهای بادوام ماه اکتبر و شاخص تعداد مدعیان جدید بیمه بیکاری آمریکا در هفته منتهی به 11 نوامبر منتشر شد. شاخص کالاهای بادوام افزایش یا کاهش سطح فعالیت‌های اقتصادی ماهانه را نشان می‌دهد که با انتشار این شاخص با رشد 1 درصدی در ماه اکتبر با توجه به بهبود از سطح 0.4 درصدی نشانگر افزایش فعالیت‌های اقتصادی می‌باشد. تعداد مدعیان جدید بیمه بیکاری در سطح 240 هزار نفر قرار داشت. یعنی 20 هزار نفر بیشتر از پیش‌بینی‌ها، داده ضعیف‌تر از بازار کار آمریکا می‌تواند سیاست‌های تهاجمی آمریکا درخصوص افزایش نرخ بهره با شیب فعلی را تعدیل کند و حتی این افزایش‌ها متوقف شود. این به سود بازار کامودیتی‌ها می‌باشد. 

فلزات اساسی

در هفته گذشته شاهد تعادل در نرخ سنگ‌آهن و کاهش قیمت 2 الی 3 درصدی فلزات رنگین بودیم. هفته متعادل و پر عرضه فلزات به دلیل نگرانی‌ها درخصوص رشد اقتصادی چین رقم خورد. در میان فلزات رنگین، روی با 3.3 درصد کاهش قیمت در سطح 2,929 دلار در هر تن قرار گرفت. علاوه بر افزایش عرضه بر اثر نگرانی‌ها درخصوص افزایش محدودیت‌ها در چین، افزایش عرضه این فلز به دلیل اعلام 

بازگشایی برخی کارخانه‌های بزرگ تولیدکننده روی در ماه‌های آتی بود. در این راستا کارخانه Nyrstar و Glencore اعلام کردند که در چند ماه آینده آماده تولید و عرضه روی در بازار خواهند شد. انتظار داریم نزدیک شدن به فصل زمستان و افزایش تعطیلی کارخانه‌ها در اروپا به دلیل کاهش مصرف سوخت از بازارها حمایت شود و فصل آخر 2022 و فصل اول 2023 بازار فلزات بهبود یابد.

نفت

نگرانی‌ها درخصوص افزایش محدودیت‌های کووید 19 و کاهش رشد اقتصادی چین در کنار نزدیک شدن به موعد تعین سقف قیمتی برای نفت روسیه فشار فروش بر بازار نفت را به حداکثر رسانده است. هرچند تحلیلگران بیان می‌کنند که نفت خام اورال روسیه در حال حاضر در سطح 60 دلار قیمت می‌خورد، در حالی که گمانه‌زنی‌ها نشان از تعیین سقف 65 الی 75 دلاری برای نفت می‌باشد که یک خبر مثبت برای بازار است. 

 همچنین سطح هفتگی ذخایر استراتژیک آمریکا منتشر شد که این ذخایر با کاهش 1.6 میلیون بشکه‌ای نسبت به هفته قبل در سطح 390 میلیون بشکه قرار گرفت. به نظر می‌رسد به زودی ایالات متحده دست به پُر کردن ذخایر خود بزند. تحلیلگران معتقدند این عامل احتمالا سطح تقاضای روزانه نفت را برای فصل آخر 2022 و ابتدای 2023 به میزان یک میلیون بشکه در روز تقویت ‌خواهد کرد. 

گاز

قیمت گاز در هفته‌ای که گذشته با رشد حدود 8 درصدی مواجه شد. افزایش قیمت گاز اروپا در شرایطی است که فصل سرما در پیش است و عرضه همچنان با تنگناهای زیادی روبرو است. شرکت گازپروم روسیه هشدار داده که عرضه گاز از طریق خط لوله عبوری از اوکراین را از 28 نوامبر محدود خواهد کرد. در جبهه سیاسی وزرای انرژی اروپایی موافقت کردند تا تصویب طرح پیشنهادی تعیین محدوده 275 یورویی گاز به ازای هر مگاوات ساعت برق را تا اواسط دسامبر به تعویق بیندازند.

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.