کارگزاری بورس بیمه ایران|نمایش جزییات خبر

گزارش بازارهای جهانی

گزارش بازارهای جهانی
آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته ۱۲ آذر ۱۴۰۱

آخرین اخبار و تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته

 بازارهای جهانی تحت تاثیر روند کاهشی شاخص دلار و کاهش موجودی انبارهای بنادر چین بواسطه کاهش محدودیت‌های کووید-19 هفته خوبی را پشت سر گذاشتند. در کشور چین اعتراضات به وضع محدودیت‌های کرونایی توسط دولت این کشور افزایش یافته است. نکته نگران‌کننده این اعتراضات برای مقامات چین، مطالبه معترضین درخصوص کناره‌گیری شی‌جی پینگ رئیس‌جمهور این کشور می‌باشد. در سال‌های اخیر رشد طبقه متوسط شهری در چین موجب شده اعتراضات در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی با مطالبات سیاسی و تقاضا برای تغییر ساختار در چین همراه شود. بسیاری از تحلیلگران بحران سیاسی چین را سدی بر راه بلندپروازی‌های اقتصادی این کشور می‌دانند. با ثبت اوج مبتلایان به کرونا در یک روز، در دو هفته گذشته تعداد مبتلایان در چین شیب نزولی گرفته است. ضمن اینکه تعداد مرگ و میر بر اثر کرونا در هفته گذشته صفر بود. به نظر می‌رسد دولت چین می‌تواند در مقابل معترضان به قرنطینه و محدودیت‌های کووید نرمش نشان دهد که این امر برای بازارهای جهانی مثبت خواهد بود.

در هفته‌های اخیر شاخص دلار آمریکا تحت تاثیر خوش‌بینی‌ درخصوص کاهش شیب افزایش نرخ بهره آمریکا نزولی شد. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در سخنرانی روز جمعه با اشاره به کاهش تورم در ماه سپتامر، احتمال داد که این کاهش موقتی باشد اما این قول را داد که درخصوص زمان کاهش سرعت افزایش نرخ‌ها در جلسه دسامبر فدرال رزرو تصمیم‌گیری شود. پاول اعلام کرد که فدرال رزرو همچنان متعهد به هدف تورم 2 درصدی و بازار کار متعادل است. تحلیلگران سخنان رئیس فدرال رزرو را مثبت و در راستای بهبود بازارها ارزیابی کردند. 

در هفته‌ای که گذشت سیتی گروپ طی گزارشی پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی را به کمتر از 2% کاهش داد ضمن اینکه رشد اقتصادی ایالات متحده آمریکا را 0.7% و رشد چین را به 5.6% تغییر داد. برآورد بالاتر از 5% رشد اقتصادی برای چین توسط این موسسه آمریکایی یک سیگنال مثبت برای بازارهای جهانی محسوب می‌شود. 

فلزات اساسی

هفته مثبت فلزات با کاهش شاخص دلار و کاهش موجودی انبارهای بورس لندن و بنادر چین رقم خورد. بیشترین رشد این هفته متعلق به سنگ‌آهن بود که با 12% رشد در محدوده 103 دلار قرار گرفت. سنگ‌آهن در هفته‌های اخیر با حدود 30 درصدی از کف 80 دلاری رشد قابل توجهی را در اوج ناامیدی‌ها رقم زده است. 
 

به نظر می‌رسد محدود بودن تقاضا برای فولاد در صنایع پایین‌دست و فشار بر بهای تمام شده فولاد به دلیل عدم افزایش بهای این محصول در هفته‌های اخیر سدی بر راه رشد قیمتی سنگ‌آهن در کوتاه‌مدت باشد. در فلزات رنگین، موجودی آلومینیوم، روی و سرب بیش از 50% کاهش نسبت به اوج خود در سال 2022 داشته و موجودی فلز مس علی‌‌رغم تقاضای مناسب در بین فلزات، کاهش موجودی انبارهای را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد تقاضا برای پُر کردن انبار فلزات رنگین در هفته‌های آتی، دلیلی بر افزایش قیمت گاه و بی‌گاه فلزات رنگین باشد. 

اوره 

در هفته گذشته اوره با 12% کاهش در محدوده 515 دلار قرار گرفت. از سرگیری تولید اوره توسط کارخانجات اروپا و کاهش نرخ گاز در هفته‌های اخیر از دلایل عمده کاهش قیمت اوره می‌باشد. در کشور چین مصرف‌کننده‌های داخلی اوره به دلیل محدودیت‌های کرونایی بر حمل و نقل قادر به تامین اوره مورد نیاز نیستند که این امر منجر به افزایش قیمت اوره داخلی این کشور شده است. 

نفت 

 قیمت نفت برنت دریای شمال در هفته گذشته تحت تاثیر خوش‌بینی به کاهش قرنطینه توسط چین رشد تا محدوده 90 دلار را تجربه کرد اما پس از آن با انتشار اخباری مبنی بر تعیین سقف 60 دلاری قیمت نفت روسیه توسط اتحادیه اروپا رشد خود را بازگشت. در حالی رویترز ادعا کرد که اتحادیه اروپا بر سر سقف قیمتی 60 دلاری توافق کرده است که بازارها انتظار داشتند سقف قیمت نفت اورال روسیه در محدوده 70 دلار تعیین شود. 

همچنین بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که این کشور آماده است ذخایر خود را در قیمت نفت 70 دلار جایگزین کند. بازار نفت تحت تاثیر کاهش تقاضا بر اثر کاهش رشد جهانی و کاهش عرضه تحت تاثیر کاهش موجودی‌ها و عرضه نفت کارتل‌های نفتی می‌باشد. انتظار می‌رود در ادامه موارد اخلال در عرضه و بهبود شرایط اقتصاد چین از بازار نفت حمایت کند. 

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.